Bolji vid muških muva pročitao blef ženki u cilju bolje reprodukcije

D. M.
D. M.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Sa nadutim stomacima i dlakavim nogama, ženske muve pokušavaju da izgledaju veće kako bi dobile hranu od udvarača. Međutim, muške muve su izoštrile svoj vid kako bi prozrele njihov blef.

Nova studija sa Univerziteta u Geteborgu i Stokholmu sugeriše da je u toku evolucija u kojoj obe pola pokušavaju da nadmudre jedan drugi.

Istraživači su prvi put uspeli da pokažu da i mužjaci mogu da razviju odlike koje im pomažu da prenesu gene uprkos manipulativnim adaptacijama suprotnog pola.

U različitim vrstama muva iz porodice Empididae, takozvanih plesnih muva, postoji jasna korelacija između bogate dekoracije ženki i velikih očnih struktura mužjaka. Istraživači kažu da to znači da su mužjaci morali da razviju bolji vid radi pronalaska najbolje ženke u roju.

Mrtvi insekt kao svadbeni poklon

„Gotovo uvek vidimo uvećane očne površine kod muških muva u vrstama u kojima su ženske muve razvile dlakave noge. Stoga se usuđujemo da pretpostavimo da postoji veza“, kažu istraživači.

Kad se plesne muve pare odigrava se složena interakcija. One lete samo 1-2 nedelje u svom životnom ciklusu i to kad treba da se razmnožavaju polažući jaja koja postaju larve.

Da bi povećali šanse da će njihovi geni biti preneti, mužjaci traže ženke koje imaju najviše jaja. Prilikom parenja, mužjak donosi poklon, obično mrtvog insekta, koji daje ženki. Ženka retko lovi samostalno i oslanja se na proteine iz poklonjenog insekta radi proizvodnje jaja. Bez insekta za ženku, mužjaku obično nije dozvoljeno parenje.

Dakle, kako mlađa ženka bez jaja privlači mužjake da bi dobila hranu?

„Vidimo da ženke imaju različite karakteristike i trikove za imitiranje plodnosti. One gutaju vazduh koji ispuni njihov abdomen i da bi izgledale baš veliko tokom rojenja razvile su dlake na nogama i njihova krila su veća i tamnija“, kažu naučnici.

Činjenica da životinje imitiraju, ponašaju se i izgledaju tako da bi prevarile suprotni pol nije ništa novo. Ranije istraživanje o dvokrilcima pokazalo je da muške muve više vole punije ženke nego mršave. Međutim, sad su naučnici otkrili da su mužjaci izoštrili svoj vid da ne bi bili prevareni.

Seksualna igra pokreće evoluciju

Mereći očne strukture muških muva, istraživači su otkrili da su strukture na vrhu očiju veće nego one sa donje strane kod mužjaka nekih vrsta. Pošto mužjak prilazi ženki odozdo tokom parenja, istraživači veruju da su oči evoluirale radi utvrđivanja da li je ženka zaista puna jaja ili blefira.

Ova seksualna igra možda pokreće evoluciju. Generacijama mužjaci sa najvećim očnim površinama imaju prednost u parenju i njihovi geni se prenose. To je evolucioni sistem u kom se razvoj različitih odlika kod mužjaka i ženki smenjuje.

Ženke različitih vrsta imaju različite karakteristike, neke imaju samo malo tamnija krila, druge imaju i tamnija krila i dlakave noge, i mogu da naduvaju abdomen gutajući vazduh. Te odlike se nisu sve pojavile odjednom, već verovatno dok mužjaci postaju bolji u prepoznavanju varke.

Možda će ženke razviti nove odlike koje će otežati mužjacima da procene njihovu veličinu. Ili će razviti potpuno nove strategije da bi ostvarile evolucionu prednost. Na primer, u vrstama sa najvećim očima kod mužjaka, ženke takođe imaju malo povećane očne površine – ali sa donje strane oka. Možda im to pomaže da vide dolazećeg mužjaka brže i zauzmu povoljnu poziciju u roju.

Život plesne muve

Odrasle plesne muve polažu jaja tokom leta, iz kojih se zatim izlegnu predatorske larve u tlu. Larve love i jedu druge organizme i u severnoj hemisferi će verovatno postati lutke pre zime. Na proleće, lutke završavaju svoj razvoj i postaju leteći insekti.

Muve se pojavljuju u različitim periodima tokom leta, a za većinu vrsta je leteći period dug najviše nekoliko nedelja. U tom periodu, mužjaci i ženke se okupljaju u rojeve radi parenja. Kod skoro svih plesnih muva iz potporodice uključene u studiju mužjaci donose svadbene poklone u obliku insekata. Tokom parenja, ženka se hrani poklonom dok je mužjak osemenjuje. Parenje se ponavlja nekoliko puta sa različitim partnerima.

Nakon parenja i kad je pojela dovoljno obroka dobijenih od mužjaka, ženka može da položi nekoliko jaja koja će biti početak nove generacije.

(Telegraf Nauka/University of Gothenburg)

Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>