Identifikovano je 35 novih vrsta šumskih guštera na Karipskim ostrvima
Nova studija sa Koledža za nauku i tehnologiju filadelfijskog Univerziteta Templ identifikovala je 35 novih vrsta šumskih guštera, sve na Karibima. Međutim, studija takođe pokazuje da te vrste guštera neće dugo biti prisutne ukoliko se ne preduzmu značajni konzervacioni napori u cilju njihove zaštite.
Studija definiše 17 novih vrsta, uzdiže rang 17 podvrsta i izdiže jednu vrstu iz sinonimnosti. Ovaj rad otkriva fascinantan diverzitet vrsta na Karibima za koji nismo znali da postoji. Sledeći korak je pronalaženje načina da se spreči ekstinkcija ovih vrsta.
Istraživači su ispitali 958 muzejskih uzoraka i izveli molekularnu analizu njihovih evolucionih odnosa. Takođe su pregledali 200 godina stare muzejske uzorke vrsta koje su verovatno već izumrle. Tako su uspeli da im pronađu mesto na drvetu živih vrsta.
Zatim je upoterbljen metod „crvene liste“, proces klasifikovanja vrsta ili ekosistema u opasnosti od ekstinkcije ili druge ugroženosti radi utvrđivanja konzervacionog statusa svake vsrte.
Otkriveno je da je više od polovine (54%) novootkrivenih vrsta karipskih šumskih guštera u opasnosti od ekstinkcije, što korelira sa prosečnim nivoom od 21% za sve gmizavce širom planete.
Četrnaest od otkivenih vrsta je kritično ugroženo, što je najviša kategorija pretnje, a tri otkrivene vrste bi već mogle biti izumrle.
Kombinacija faktora utiče na životne cikluse guštera. Primarne šume nestaju rapidno na Karipskim ostrvima i vrste poput ovih guštera pate ne samo zbog toga što se njihova staništa smanjuju, već su i plen predatora kao što je mungos koji je stigao iz Azije.
Među novootkrivenim vrstama guštera je jedna pronađena u blizini Goldenaja na Jamajci, što je bivše imanje Jana Fleminga, autora knjiga o Džejmsu Bondu, po kojima su kasije snimljeni filmovi. Fleming je preuzeo to ime od filadelfijskog naučnika i pisca knjige koja je bila na njegovoj polici u to vreme (1952) – Ptice Zapadne Indije od Džejmsa Bonda. Gušter, uobičajen i čest, primereno je nazvan – naučno – po Džejmsu Bondu.
Ova studija može da pomogne budućim studijama i trebalo bi da podstakne istraživače i naučnike da prioritetizuju zdravlje i opstanak populacija šumskih guštera.
“Sve vrste bi trebalo da budu nadgledane zbog ugroženosti njiihovog opstanka, uključujući one koje se smatraju najmanjom brigom. Mislimo da ovaj rad daje dodatne dokaze da je fauna Kariba specijalna, fragilna i nedovoljno proučena, i da je i dalje ugrožena nastavljenim poremećajem staništa, uključujući deforestaciju i predatorstvo uvezenih sisara“, kažu istraživači.
(Telegraf Nauka/Phys.org)
Video: Vasiljević: Reč je o nekropoli bjelobrdske kulture
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.