• 0

Vreme čitanja: oko 2 min.

Uhvatili retke slatkovodne delfine, pa im vadili krv i čipovali ih: Pokušavaju da ih spasu od stravične suše

A. I.

Vreme čitanja: oko 2 min.

Nizak nivo reka tokom suše zagrejao je vodu na temperature koje su bile nepodnošljive za ove sisare

  • 0
Rečni delfin Foto: Shutterstock / juerginho

Tim brazilskih biologa, veterinara i ribara uhvatio je retke slatkovodne delfine u jezeru u Amazonu kako bi proučio njihovo zdravlje. Oni su to uradili u nadi da će izbeći smrt stotina ovih sisara usled teške suše prošle godine.

Delfini su dovedeni na obalu radi testova krvi i drugih pregleda i vraćeni u jezero Tefe čim su istraživači završili svoj posao, koji je uključivao i umetanje mikročipa kako bi pratili njihovo ponašanje putem satelita, prenosi Rojters.

Posao je uključivao vađenje uzoraka tkiva za biopsiju i postavljanje mikročipa na leđa delfina, što će omogućiti istraživačima da prate njihove pokrete i dubine na kojima plivaju. Nakon najduže suše u istoriji prašume prošle godine, pronađeni su leševi više od 200 rečnih delfina kako plutaju na jezeru koje je formirala pritoka reke Amazon.

Nizak nivo reka tokom suše zagrejao je vodu na temperature koje su bile nepodnošljive za delfine, a hiljade riba je takođe umrlo na rekama Amazona zbog nedostatka kiseonika u vodi.

Delfini u Amazonu, mnogi upečatljive ružičaste boje, jedinstvena su slatkovodna vrsta koja se nalazi samo u rekama Južne Amerike i jedna su od malobrojih preostalih vrsta slatkovodnih delfina.

Naučnici upozoravaju da ih spori reproduktivni ciklusi čine posebno ranjivim na pretnje.

- Proučavamo zdravlje delfina pre nego što nastupi sušna sezona, tako da možemo da razumemo kako reaguju na vrućinu - rekla je šefica ovog projekta Mirijam Marmontel.

Ona je rekla da je 300 delfina umrlo prošle godine, većina njih u jezeru Tefe, širokom 45 kilometara gde delfini vole da se skupljaju, nedaleko od reke Solimoes. Voda u jezeru je tokom suše 2023. dostigla 40,9 stepeni Celzijusa, što je više od 10 stepeni više od proseka za to doba godine.

Istraživač geonauka sa Instituta Mamiraua Ajan Flajšman rekao je da je temperatura vode trenutno 30 stepeni Celzijusa.

Aktivisti za zaštitu životne sredine smatraju da su za ovakve razlike u tempreturi odgovorne klimatske promena, ali je uloga globalnog zagrevanja u prošlogodišnjoj suši u Amazonu je nejasna.

(Telegraf Nauka/Tanjug)

Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>