Da li slonovi imaju imena poput ljudi? Grupa istraživača misli da je dobila odgovor na to pitanje
Divlji afrički slonovi jedan drugog zovu zvukovima nalik imenu, što je retka sposobnost među živottinjama, navodi se u novoj studiji objavljenoj u Nature Ecology and Evolution. Istraživači sa Državnog univerziteta Kolorada, kao i organizacija „Spasite slonove“ i „Glasovi slonova“ koristili su mašinsko učenje da potvrde da zvuci koje slonovi ispuštaju imaju i komponentu nalik imenu kojom se identifikuje slon kome se obraćaju, što je nešto u šta su sumnjali i ranije, prenosi Science Daily.
Kada su istraživači pustili slonovima snimljene zvuke, oni su na njih odgovarali ponovljenim pozivom ili približavanjem osobi koja je pustila zvuk.
- Delfini i papagaji zovu jedni druge po „imenu“ imitirajući zvuk koji ispušta onaj koga pozivaju. U suprotnosti s tim, naši podaci sugerišu da slonovi ne imitiraju zvuk onog koga dozivaju, što je sličnije onom kako mi koristimo imena – rekao je u saopštenju glavni autor studije Majkl Prado, postdoktorand na Državnom univerzitetu Kolorada i iz organizacije „Spasite slonove“.
Sposobnost učenja proizvodnje novih zvukova nije česta među životinjama, ali je neophodna za identifikovanje pojedinaca po imenu, navodi se. Komunikacija u kojoj zvuk predstavlja ideju, ali ne imitira ukazuje da viši stepen kognitivnih sposobnosti.
- Korišćenje vokalnih oznaka ukazuje na to da su slonovi možda sposobni za apstraktnu misao – rekao je Džordž Vitemajer, prodesor Državnog univerziteta Kolorada.
Istraživači navode da je do evolutivnog razdvajanja slonova i ljudi došlo pre nekoliko desetina miliona godina, ali da su obe vrste socijalno kompleksne i imaju visok nivo komunikacije.
Naučnici kažu da je još mnogo podataka potrebno da bi se izolovala imena u pozivima i da bi se utrvrdilo da li slonovi imaju nazive za stvari s kojima imaju interakciju, poput vode, hrane ili mesta.
(Telegraf Nauka / Science Daily)
Video: Predivan snimak slonice Tvigi kako uživa u hladnom tušu: Svi bismo danas da smo na njenom mestu
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.