Vreme čitanja: oko 1 min.
Vrelina je ubila 70.000 ljudi u Evropi 2022. godine, pokazalo najnovije istraživanje
Vreme čitanja: oko 1 min.
Rekordne vrućine na Starom kontinentu postaju sve veći problem
Rekordne vrućine tokom prošlogodišnjeg leta krive su za smrt više od 70.000 ljudi, tvrdi se u istraživanju naučnika Instituta za globalno zdravlje Barselone (ISGlobal), piše Forbs. Studija objavljena u The Lancet Regional Health – Europe beleži samo deo zdravstvenog uticaja klime na ljude, a veruje se da će se pokazati da su ovogodišnje brojke još više jer su letnji meseci bili najtopliji otkako se meri vreme.
Isti tim je ranije objavio da je u 823 regiona u 35 evropskih zemalja tokom 2022. godine bilo 62.862 smrti.
Da bi došli do tih podataka koristili su epidemiološke modele primenjene na nedeljne temperature i podatke o smrtnosti. Kada su ponovo preispitali podatke koristeći dnevne temperature, broj je porastao na 70.066 smrti.
- Obično ne pronalazimo modele zasnovane na mesečnim podacima korisnim za kratkoročne efekte temperature – rekla je Džoan Balester Klaramunt, istraživač ISGlobal.
Joan Ballester Claramunt, investigador del ISGlobal , señaló que se analiza el impacto del calor en 2023, cuando se registraron más de 70 000 muertes por esta causa.Tamaña tasa de mortalidad se explica en lo inesperado y “excepcionalmente inusual” de la estación.#Cubaporlavida pic.twitter.com/2gpQSg7qM7— Dean Alvarez (@DeanAlvarez18) July 13, 2023
- Međutim, modeli zasnovani na nedeljnim podacima daju dovoljno precizne podatke o smrtnosti da budu korisni tokom epidemiološkog nadzora i kako bi se informisala javnost o planovima za smanjenje uticaja vrelih talasa i hladnoće – dodala je ona, prenosi Phys.org.
Kako je objasnila, nedeljni podaci su dobri za procene kada ne mogu da se koriste dnevni podaci.
(Telegraf Nauka/Forbes/Phys.org)
Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.