Naučnici u Kini otkrili su nikad ranije viđenu rudu koja sadrži redak materijal koji se veoma traži zbog svojih superprovodničkih svojstava. Ruda nazvana niobobaotit sadrži niobijum, titanijum, gvožđe i hlorid, prenosi LiveScience.
Otkriće niobijuma izazvalo je pravo uzbuđenje jer se trenutno koristi uglavnom u proizvodnji čelika, koji značajno ojačava, a da ne dodaje težinu. Niobijum se koristi i za proizvodnju drugih legura i može da se nađe u akceleratorima čestica i drugoj naprednoj naučnoj opremi jer funkcioniše kao superprovodnik na niskim temperaturama, navodi Kraljevsko hemijsko društvo.
Ruda je otkrivena u rudniku Bajan Obo u kineskoj provinciji Unutrašnja Mongolija. Ovo je 17. nova vrsta rude otkrivena u tom rudniku i jedan od 150 minerala otkrivenih u regionu, objavila je Kineska nacionalna nuklearna korporacija (CNNC).
Otkriće može da bude neočekivani dobitak za Kinu, koja trenutno uvozi 95 odsto niobijuma.
- U zavisnosti od količine i kvaliteta ovog nobijuma, Kina bi mogla da postane samodovoljna kada je reč o ovoj rudi – rekao je za South China Morning Post Antonio Kastro Neto, profesor inženjeringa na Nacionalnom univerzitetu u Singapuru.
Brazil je trenutno najveći snabdevač sveta ovim retkim metalom, a Kanada je na drugom mestu.
Za ovim materijalom tek je moguća pomama jer naučnici već rade na razvoju niobijum-litijumskih i niobijum-grafenskih baterija. One bi trebalo da se pune značajno brže od postojećih i ne predstavljaju opasnost.
(Telegraf Nauka/LiveScience)
Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Trt
Baterije, pa baterije. Jos da ima struje za te baterije....
Podelite komentar