Zagubljeni fosil krio „pakleno“ stvorenje: To je najstariji primerak specifičnog predatora iz doba dinosaurusa

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Zagubljeni fosil u kolekciji brazilskog muzeja krio je odlično očuvane ostatke najstarijeg poznatog primerka mrava. Ovaj insekt, pripadnik grupe „pakleni mravi“, živeo je pre 113 miliona godina i imao je neobičan način ubijanja plena.

Praistorijski mrav živeo je u vreme dinosaurusa, nekoliko milenijuma pre nego što se mislilo da su se mravi pojavili. Izuzetan primerak pronađen je u fosilnoj kolekciji u Muzeju zoologije Univerziteta u Sao Paolu, javio je CNN.

„Pakleni mrav“ čiji je detaljni otisak očuvan u krečnjaku u severoistočnom Brazilu član je Haidomyrmecinae, izumrle potporodice koja je živela u doba krede. Ova vrsta imala je specijalizovane vilice nalik kosama koje su najverovatnije korišćene da probodu plen, piše EurekAlert!

„Pakleni mravi“ i specijalizovane osobine

- Naš tim je otkrio novi fosil vrste mrava koja je najstariji neporeciv geološki trag mrava. Ono što ovo otkriće čini posebno zanimljivim je da pripada izumrlim „paklenim mravima“, poznatim po bizarnoj predatorskoj adaptaciji. Iako pripada drevnoj lozi, ova vrsta ima specijalizovane anatomske osobine, sugerišući jedinstveno ponašanje u lovu – rekao je u saopštenju Anderson Lepeko iz Muzeja zoologije.

Ovi fosili mogli bi da promene shvatanje evolucije mrava i njihove biogeografije kroz vreme, navode istraživači. Raniji fosili najstarijih mrava otkriveni su u Francuskoj i Burmi i očuvani su u ćilibaru, a ne krečnjaku. Postojanje „paklenih mrava“ u Brazilu pokazuje da su već bili rasprostranjeni širom sveta i da su se razlikovali rano u evoluciji vrste, naveo je tim.

- Iako su postojali „pakleni mravi“ očuvani u ćilibaru, ovo je prvi put da ih vizuelizujemo u fosilu kamena – rekao je Lepeko.

Mikro kompjuterska tomografija – 3D tehnologija koja koristi rendgenske zrake da pogleda unutar predmeta ili mrava u ovom slučaju – pokazuje da je novootkrivena vrsta bila blisko povezana sa „paklenim mravima“ otkrivenim do sada u ćilibaru u Mjanmaru.

Kako kažu, najviše su ih iznenadile specijalizovane karakteristike „paklenih mrava“.

- Iako smo očekivali da nađemo karakteristike „paklenih mrava“, šokirale su nas karakteristike aparata za hranjenje – rekao je Lepeko.

Brza evolucija mrava

Za razliku od modernih mrava, čije se mandible pokreću lateralno, ova vrsta ima mandible koje se kreću paralelno sa glavom, naveli su istraživači.

- Otkrivanje tako anatomski specijalizovanih mrava od pre 113 miliona godina ruši pretpostavke o tome koliko brzo su ovi insekti razvijali kompleksne adaptacije. Ova morfologija pokazuje nam da su čak i ovi najraniji mravi imali razvijene i sofisticirane predatorske strategije značajno različite od današnjih mrava – rekao je Lepeko.

Studija je objavljena u žurnalu Current Biology.

(Telegraf Nauka/EurekAlert!/CNN)

Video: Prirodnjački muzej dobija svoju zgradu posle 130 godina

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • max

    25. april 2025. | 12:10

    Da bas je tako bilo, mravi su se razvijali u mravljim laboratorijama a mozda su ih dinosaurusi napravili u tzv DINOLAB laboratoriji gde su se i oni razvijali, svaka cast, nema sta.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>