Trag ugriza na fosilu mladog pterosaurusa otkriva krokodilski zločin star 76 miliona godina
Pozovite forenzičare zbog starog nerešenog zločina – počinjenog pre 76 miliona godina. To pokazuje „izuzetno neobičan“ fosil mladog pterosaurusa – sa ugrizom nekog pripadnika reda krokodila iz perioda krede.
Ništa ne možemo uraditi za mladog aždarhidskog pterosaurusa (Cryodrakon boreas), čiji raspon krila od dva metra ukazuje da je stradao znatno pre vrhunca svog života. Ova vrsta je mogla da naraste do visine žirafe sa rasponom krila koji je do odraslog doba mogao da dostigne pet puta toliko.
Međutim, stradanje ovog pterosaurusa daje retku i važnu sliku dinamike predator-plen na prostoru današnje Kanade pre više od 70 miliona godina.
Fosilizovana vratna kost je pronađena u kanadskoj provinciji Alberta, sa rupom od 4mm – koja nije nastala prilikom iskopavanja, već je posledica pravog ugriza. Ne znamo da li je do ugriza došlo pre ili posle smrti, ali nam to govori da su krokodili ili lovili ili lešinarili juvenilne pterosauruse u tom delu sveta u tom periodu istorije.
„Bili smo veoma uzbuđeni zbog inicijalnog pronalaska kosti pterosaurusa, pošto je je to bilo prvo svedočanstvo o toj grupi životinja iz ovog nalazišta fosila. Kad smo videli da je sačuvan trag ugriza – bilo je to kao šlag na torti“, kažu naučnici.
Najizuzetnije je to što jedna parcijalna fosilna kost može pokazati šta se desilo između dve individualne životinje pre 76 miliona godina. Nije uvek bitan najkompletniji ili lep fosil; čak i parcijalni izolovani fosili mogu da ispričaju neku priču.
Sigurno se pitate koji krokodil bi bio toliko krvoločan da grize bebu. Pre svega, svi oni, ali u ovom slučaju se ističe jedan osumnjičeni – Leidyosuchus canadensis, pripadnik porodice Alligatoroidae, koji dolazi iz loze predaka modernih aligatora i kajmana. Reč je članovima reda krokodila srednje veličine, verovatno poput modernih aligatora (otprilike 3-3,5m kao odrasli).
Priča o ugrizu na vratnoj kosti pterosarusa je izuzetna, ali ovo otkriće postaje još neverovatnije u kontekstu delikatnosti ovih fosila.
U pitanju su ogromni reptili sa barem nekim kapacitetom za let, tako da moraju biti što laganiji, objašnjavaju naučnici. Rešenje je u tome da se količina kosti redukuje na minimum. Kod ovog fosilizovanog pršljena se vidi da je debljina kosti manja od 1mm, tako da je prilična krhkost očekivana.
Pošto su krokodili evoluirali da imaju veliku snagu ugriza, iznenađujuće je kad se pronađe uzorak koji pokazuje trag proboda zubom, ali je veliki deo ostatka pršljena čitav.
Osumnjičeni je imenovan i dokazi predati u fosilni hol slavnih. Izgleda da je pravda zadovoljena.
(Telegraf Nauka/IFL Science)
Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.