Fosil morske zvezde star 150 miliona godina otkriva tajne evolucije i regeneracije
Pojedine morske zvezde žrtvuju krak kako bi se razmnožavale u aseksualnom procesu koji se zove autotomija. Ovo se dešava kada je broj jedinki u populaciji mali. Na donorskoj strani poraste vremenom novi krak, dok iz kraka nastane nova morska zvezda, koja je zapravo identični klon svog „roditelja“. Ovaj proces klonalne fragmentacije upotrebljava nekih pedesetak vrsta današnjih morskih zvezda.
Naučnici su pomno posmatrali ovaj proces, ali im nikako nije bilo jasno kada se evolutivno razvio ehinodermis i kada je nastao ovaj vid reprodukcije.
Nedavno otkriće fosilizovane morske zvezde iz Nemačke, nam daje informaciju da su se morske zvezde klonirale još pre 150 miliona godina. U radu objavljenom u Proceedings of the Royal Society B, grupa naučnika je opisala okamenjeni fosil morske zvezde tokom regeneracije tri od svojih šest kraka, piše The New York Times.
- Ovo je prvi fosil ovakvog fenomena do danas, što nam pokazuje da je klonalna fragmentacija daleko starija nego što se smatralo - kaže dr Ben Taj, paleontolog pri Prirodnjačkom muzeju u Luksemburgu koji je i autor rada.
Fosil je otkriven u Nusplingen krečnjaku u južnoj Nemačkoj, gde je tokom perioda Jure, pre 155 miliona godina, postojao zaliv, dom morskih krokodila, ajkula pterosaura i brojnih drugih vrsta živog sveta. Mesto je bilo pogodno za formiranje fosila jer bi životinje nakon smrti padale na dno i bivale bi prekrivene muljem. Tu bi zbog male količine kiseonika proces raspadanja bio sveden na nulu. Uz to, karkasi uginulih životinja pokriveni muljem bi bili pošteđeni da ih razvuku lešinari.
Ovakvi uslovi su očuvali fosil sve do minijaturnih detalja, i prefinjenih struktura, sa svakim delićem na svom mestu, baš kao da je juče izbačen na obalu, kaže dr Taj.
Nalazak fosila zvezde u Nemačkoj ima značajnu naučnu vrednost, posebno u kontekstu razumevanja evolucije i regenerativnih sposobnosti ovih organizama. Morske zvezde su poznate po svojoj sposobnosti da regenerišu izgubljene krake, što ih čini predmetom interesovanja u biologiji regeneracije. Pronalaženje fosila može pružiti uvid u to kako su se ove sposobnosti razvijale kroz vreme.
Analiza fosila može otkriti detalje o morfološkim karakteristikama koje su omogućavale regeneraciju, kao i evolutivne promene koje su dovele do savršenstva ovog procesa. Takođe, može pružiti informacije o ekološkim uslovima u kojima su živeli preci modernih morskih zvezda i kako su se prilagođavali promenama u životnoj sredini.
Ovi nalazi mogu imati dalekosežne implikacije ne samo za paleontologiju i evolutivnu biologiju, već i za biomedicinska istraživanja. Razumevanje prirodnih mehanizama regeneracije može doprineti razvoju novih tehnika i terapija za obnavljanje tkiva kod ljudi, otvarajući nove puteve za medicinske inovacije.
Dakle, pronalazak fosila morske zvezde u Nemačkoj je značajan ne samo za proširenje našeg znanja o istoriji života na Zemlji, već i za potencijalne primene u savremenoj medicini i biotehnologiji.
(Telegraf Nauka / The New York Times)
Video: Buzurović: Izložba prikazuje šta su to začini, kako ih koristimo i kako smo počeli da ih koristimo
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Вук
Ја мислим да је у питању стопедесетједанмилион а не стопедесет.
Podelite komentar