
Ovaj sunđerasti materijal i moć Sunca uklanjaju so iz morske vode
Većina vode na Zemlji je u okeanima i previše je slana za piće. Postrojenja za desalinizaciju mogu da učine morsku vodu pitkom, ali zahtevaju velike količine energije.
Istraživači su napravili sunđerast materijal sa dugim, mikoroskopskim vazdušnim džepovima, koji koristi Sunčevu svetlost i jednostavan plastični poklopac za pretvaranje slane vode u svežu. Test koji potvrđuje koncept uspešno je na otvorenom proizveo pitku vodu na prirodnoj Sunčevoj svetlosti u cilju niskoenergetske, održive desalinizacije.
Ovo nije prvi put da su naučnici napravili sunđeraste materijale koji koriste Sunčevu svetlost kao održivi izvor energije za prečišćavanje ili desalinizaciju vode.
Na primer, hidrogel sa polimerima unutar pora testiran je na vodi kontaminiranoj hromom i, zagrejan suncem, brzo je oslobodio čistu vodenu paru. Međutim, dok su hidrogelovi gnjecavi i puni tečnosti, aerogelovi su krući, sa čvrstim porama koje mogu prenositi tečnu vodu ili vodenu paru.
Aerogelovi su testirani kao način desalinizacije, ali su ograničeni učinkom evaporacije, koji opada dok se veličina materijala povećava. Zato su naučnici želeli da osmisle porozan desalinizacioni aerogel koji zadržava efikasnost sa različitim veličinama.
Napravili su pastu sa ugljeničnim nanotubama i celuloznim mikrovlaknima, a zatim je 3D odštampali na zamrznutu površinu, dozvoljavajući svakom sloju da se stvrdne pre dodavanja sledećeg. Ovaj proces je formirao sunđerast materijal sa ravnomerno raspoređenim malenim vertikalnim rupama, širine oko 20 mikrometara.
Četvrtaste komade materijala, u rasponu od jednog centimetra do osam centimetara u širini, testirali su i otkrili da veći komadi oslobađaju vodu putem evaporacije sa stopom efikasnosti kao manji komadi.
U testu na otvorenom, materijal je postavljen u sud sa morskom vodom i pokriven izvijenom, transparentnom plastikom. Sunčeva svetlost je zagrevala vrh sunđerastog materijala, ispravajući samo vodu, ne so, u vodenu paru. Vodena para se sakupljala na plastičnom poklopcu kao tečnost, a čista voda se kretala ka ivicama, gde je kapala u kontejner ispod. Posle šest sati na prirodnoj svetlosti, sistem je generisao oko tri supene kašike pitke vode.
„Naš aerogel omogućava potpunu desalinizaciju u bilo kojoj veličini, što predstavlja jednostavno, prilagodljivo rešenje za desalinizaciju radi dobijanja čiste vode“, kažu istraživači.
(Telegraf Nauka/EurekAlert)
Video: Projekat o osnaživanju Romkinja iz Srbije uzor evropske naučne zajednice, osvojio Grand Prize
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.