Vreme čitanja: oko 1 min.
NASA objavila prvu fotografiju novog solarnog jedra tokom testiranja novog materijala
Vreme čitanja: oko 1 min.
U najnovijem testu – pokrenutom u aprilu – jedro je lansirano prošle nedelje sa malenog, takozvanog kubnog ili kockastog satelita.
NASA nije prva koja koristi ovu tehnologiju, ali postoje novi materijali, ili stariji materijali u novim kombinacijama, koje treba testirati u svemiru pre primene većih solarnih jedara u većim misijama.
Američka svemirska agencija vidi solarna jedra kao način da se smanji cena izvesnih misija, obezbeđujući propulziju putem najbogatijeg izvora energije u solarnom sistemu – Sunčeve svetlosti.
Međutim, jedro mora biti ogromno i krajnje lagano. Stoga se moraju testirati najbolji mogući materijali za jedro i podupirače.
Iako satelit nije mnogo veći od friteze na vruć vazduh, jedro se razvije u kvadrat sa stranama od devet metara.
Na visini znatno iznad Međunarodne svemirske stanice, ono ugrabi pristojnu količinu svetlosti od Sunca, čak i noću, tako da je prilično blještavo. Međutim, taj sjaj se menja i to je očekivano.
Letelica je počela let bez kontrole položaja i zato je nestabilna dok se ne obavi karakterizacija podupirača i jedra, a zatim će sistem kontrole položaja biti reaktiviran.
U poređenju sa ranijim podupiračima, materijal je 75% lakši i projektovan da doživi 100 puta manje distorzije zbog vreline u svemiru. U budućnosti bi mogli biti upotrebljeni za razvijanje 25 puta većeg solarnog jedra.
(Telegraf Nauka/IFL Science)
Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.