Švajcarci razvili robote od riblje hrane

A. I.
A. I.    ≫   
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Istraživački tim iz Lozane razvio je robota napravljenog od riblje hrane, koji može da sakuplja podatke o kvalitetu vode ili distribuira hranljive materije i lekove u vodenim sredinama, saopštio je Savezni institut za tehnologiju u Lozani (EPFL).

Robot je dug oko pet centimetara i ima oblik čamca, preneo je Svis info. Napravljen je od riblje hrane koja je samlevena u prah i pomešana sa želatinom kako bi formirala čvrstu strukturu. Istraživači su svoje otkriće predstavili u časopisu Nature Communications.

U unutrašnjosti robota nalazi se mala komora sa limunskom kiselinom i sodom bikarbonom, koje u reakciji proizvode ugljen-dioksid. Oslobođeni gas potiskuje jestivu tečnost kroz mali kanal, a kada ta tečnost dospe na površinu vode, smanjuje površinski napon i pokreće robota.

Prema podacima EPFL-a, robot može slobodno da se kreće po površini vode nekoliko minuta. Iako nema daljinsko upravljanje, istraživači su razvili varijante koje skreću ulevo ili udesno, što omogućava dovoljno upravljanja za raspoređivanje na vodi.

Njegov način kretanja podseća na ponašanje insekata na vodi, što, prema naučnicima, može da predstavlja prednost za različite ekološke i medicinske primene.

(Telegraf Nauka/Tanjug)

Video: Prof. Niki Ašer: Tehnologija nije ni dobra ni loša, zavisi od toga kako je koristimo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>