
Nova sezona serije „Poslednji od nas“ ima šansu da bude realistična u pogledu „zombi gljivice“
Serija „Poslednji od nas“ (The Last of Us) vraća se 13. aprila i nova sezona je dosad najrealističnija.
Izgleda da trejler za ovu veoma popularnu seriju na televiziji HBO prikazuje kako „zombi gljivica“ kordiceps inficira ljude sporama oslobođenim u vazduh umesto putem pipaka – što je bliže naučnoj realnosti.
„Gljive vole da proizvode spore“, kaže dr Džim Kronstad, profesor i mikrobiolog na kanadskom Univerzitetu Britanske Kolumbije. Kordiceps iz stvarnog života kolonizira mozgove mrava, navodeći insekte da se popnu na neku visoku granu. Gljiva zatim izbije iz glave mrava i izbaci spore na šumsko tlo.
Zaista, mnoge gljivične bolesti koje napadaju ljude, poput Cryptococcus neoformans, koja uzrokuje meningitis, šire se udisanjem spora.
To nije jedina stvar koju serija prikazuje tačno. Kordiceps – bezopasan, čak jestiv u stvarnom životu – evoluirao je u opasnu gljivu usled sve toplije klime.
Naučnici ističu da sve toplija klima potencijalno doprinosi širenju štetnih gljiva poput Coccidioides, koja izaziva dolinsku groznicu, i trenutnom usponu Candida auris, koja inficira hospitalizovane pacijente i otporna je na dostupne antigljivične lekove.
Takođe je prošle godine otkrivena nova gljivica, Rhodosporidiobolus fluvialis, u ljudskom organizmu, ranije viđena samo u okruženju.
Nisu sve gljive loše. One recikliraju mrtvi organski materijal i služe kao kontejneri za ugljen-dioksid. Mogu se koristiti za proizvodnju snažnih, laganih materijala, uključujući one koji se mogu koristiti u svemiru. Upotrebljavamo gljive u brojnim jelima i sastojcima, uključujući veganske burgere.
„Gljive su izuzetno važne, fenomenalno je šta čine za ljude“, kaže Kronstad.
(Telegraf Nauka/Phys.org)
Video: Sonda Parker ponovo dodirnula Sunce
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.