Britanci prebacuju 140 tona nuklearnog otpada: Evo gde mu je konačno odredište

I. Ć.
I. Ć.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 4

Britanska vlada je saopštila da će se rešiti svojih 140 tona radioaktivnog plutonijuma, koji je trenutno skladišten u bezbednom postrojenju u Selafildu u Kambriji, piše BBC.

Velika Britanija poseduje najveću zalihu ovog opasnog materijala na svetu, koji nastaje kao proizvod prerade nuklearnog goriva.

Plutonijum se godinama skladišti u obliku koji bi omogućio njegovu reciklažu u novo nuklearno gorivo. Međutim, vlada je sada odlučila da ga neće ponovo koristiti, već planira da ga stavi "van domašaja" i pripremi za trajno odlaganje duboko pod zemljom.

Kada se potrošeno nuklearno gorivo razdvoji na svoje sastavne delove, jedan od proizvoda je plutonijum.

Uzastopne vlade su ga čuvale kako bi ostavile otvorenu mogućnost njegove reciklaže u novo nuklearno gorivo.

Skladištenje ovog visoko radioaktivnog materijala u trenutnom obliku je skupo i komplikovano. Posude u kojima se čuva moraju se često prepakivati jer ih zračenje oštećuje, a objekat obezbeđuje naoružana policija. Sve to poreske obveznike košta više od 70 miliona funti godišnje.

Vlada je donela odluku da je najsigurnije i ekonomski najisplativije rešenje "imobilizacija" celokupne zalihe plutonijuma.

To znači da će u Selafildu biti izgrađeno postrojenje gde će se plutonijum pretvarati u stabilan, stenski materijal, koji će na kraju biti odložen duboko pod zemljom.

U saopštenju, ministar energetike Majkl Šanks izjavio je da je cilj "stavljanje ovog materijala van domašaja, u oblik koji smanjuje dugoročnu bezbednosnu i sigurnosnu pretnju tokom skladištenja i obezbeđuje njegovu pogodnost za konačno odlaganje".

Naučnik za nuklearne materijale dr Luis Blekbern sa Univerziteta u Šefildu rekao je da će plutonijum biti "pretvoren u keramički materijal" koji, iako i dalje radioaktivan, postaje čvrst i stabilan, te se smatra bezbednim za odlaganje.

"Vrsta keramike tek treba da bude određena, a odabir pravog materijala predmet je trenutnih istraživanja."

Ekspert za nuklearni otpad, profesorka Kler Korkhil sa Univerziteta u Bristolu, ocenila je vladinu odluku kao "pozitivan korak".

Izjavila je za BBC da ova odluka omogućava uklanjanje troškova i rizika skladištenja plutonijuma u Selafildu "transformacijom i zaključavanjem u čvrst, dugotrajan materijal koji će trajati milionima godina u geološkom postrojenju za odlaganje".

"Ovi materijali se zasnivaju na onima koje pronalazimo u prirodi – prirodnim mineralima za koje znamo da su držali uranijum milijardama godina."

Vlada je trenutno u ranoj fazi dugotrajnog tehničkog i političkog procesa izbora odgovarajuće lokacije za izgradnju dubokog geološkog postrojenja, koje će biti krajnje odredište za najopasniji radioaktivni otpad u zemlji. Očekuje se da to postrojenje neće biti operativno pre 2050. godine.

(Telegraf.rs/BBC)

Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nikolas

    27. januar 2025. | 13:16

    SAMO DA GA NEKOM NEPOKLONE IZ VAZDUHA KAO NAMA 1999 GODINE!!!!

  • Перагеније

    27. januar 2025. | 14:09

    "Vrsta keramike tek treba da bude određena" - НЕКА је користе за тањире, вазне, за купатила... немој да бацају...

  • sandokan

    28. januar 2025. | 11:56

    Па у Србији где би другде завршио?

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>