Rađanje blizanaca bilo standard za naše pretke, zna se kad se sve promenilo... Šok otkriće o evoluciji primata
Blizanci su retkost u ljudskoj istoriji i iz tog razloga mogu delovati posebno. Mnoge kulture povezuju blizance sa zdravljem i vitalnošću, dok ih drugi vide kao filozofsko podsećanje na dualizam života i smrti, dobra i zla. Nekim poznatim blizancima se pripisuje da su stvorili narode, drugi se opisuju rođenju nacija, drugi se opisuju kao božanstva.
- Naša nedavna istraživanja pokazuju da su blizanci zapravo bili norma u ranijoj evoluciji primata, a ne neuobičajena pojava koja zaslužuje pažnju. Uprkos činjenici da skoro svi današnji primati, uključujući i ljude, obično rađaju samo jedno mladunče, ženke naših najskorijih zajedničkih predaka, koji su lutali Severnom Amerikom pre oko 60 miliona godina, verovatno su uobičajeno rađale blizance. Izučavali smo primate, tj. koliko mladunaca imaju na porođaju – napisali su za The Conversation Tesla Monston, profesorka antropologije na Univerzitetu Zapadnog Vašingtona, i Džek Mekbrajd, doktorand antropologije na Jejlu.
Da bi proučavali evoluciju sisara i reproduktivnu istoriju života, dodali su, koriste skeletne zbirke, kako fosilne tako i nedavne. Tesla navodi da je i sama majka bliznakinja.
- To je dovelo do ličnog, a ne samo naučnog interesovanja za ovu temu: Kada su trudnoće sa blizancima postale neuobičajene? - dodali su.
Kako su objasnili, najbolji način da rekonstruišu istoriju broja mladunaca je mapiranje broja mladunaca što više vrsta sisara, a onda matematičkim algoritmima tražiti obrasce.
- Međutim, osim retkih situacija u kojoj su cele porodice životinja zajedno fosilizovane, veoma je teško odrediti broj mladunaca izumrlih vrsta samo na osnovu skeleta. Zato smo skupili podatke o što više vrsta sisara je bilo moguće, skoro hiljdau. Nakon toga smo sproveli seriju statističkih testova da kvantifikujemo veze različitih osobina. Skoro sve vrste primata rađaju samo jednu bebu, iako ima izuzetaka. Neki od primata mokronosaca i skoro svi marmozeti i tamarini iz Južne Amerike rađaju blizance – naveli su Monstonova i Mekbrajd.
Pre njihovog istraživanja mislilo se da se ova osobina razvila naknadno, od zajedničkog pretka.
- Međutim, naše istraživanje pokazalo je nešto drugo – da je rađanje jednog deteta kasnije razvijeno, a da je ranije u evoluciji među drevnim primatima standardno bilo rađanje blizanaca. Prema matematičkom modelu, ovaj prelaz se dogodio pre oko 50 miliona godina. Rađanje blizanaca bilo je riskantnije, može biti opasno i za dete i za majku. Danas, samo oko 3 odsto živorođene dece su blizanci – naveli su autori.
(Telegraf Nauka/The Conversation)
Video: Razgovor sa Gregom Gejdžom, čovekom koji zna kako naš mozak radi
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.