Posle 193 godine otkriven vulkan kriv za erupciju koja je ohladila planetu

A. I.
A. I.    ≫   
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Vulkan Zavaritski na Kurilskim ostrvima, između Japana i Rusije, verovatni je izvor velike erupcije 1831, utvrdili su naučnici iz Škotske i Švajcarske.

Tokom erupcije 1831, pre 193 godine, velika količina sumpora izbačena u atmosferu dovela je do hlađenja Zemlje za oko 1 stepen Celzijusa, kao i do manje padavina u Africi i Indiji, zbog čega je ta tim mestima izbila glad, preneo je Svis info.

Ipak, lokacija erupcije do sada je ostala nepoznata, a kako bi utvrdio mesto, istraživački tim je analizirao različite ledene jezgre sa Grenlanda koje sadrže tragove sumpora i vulkanskog pepela iz ovog perioda. Analiza izotopa sumpora pokazala je da je oblak lave i pepela stigao čak do stratosfere.

Analizirajući hemijski sastav čestica i upoređujući ih sa poznatim vulkanima, naučnici su mogli da utvrde da hemijski sastav pepela odgovara vulkanu na ostrvu Simušir na Kurilskim ostrvima.

Istraživanja na licu mesta zatim su potvrdila da je ovaj vulkan eruptirao u poslednjih 300 godina.

Nalazi su objavljeni u američkom časopisu Proceedings of the National Academi of Sciences (PNAS), a istraživanje je predvodio Vilijam Hačison sa Univerziteta Sent Endruz u Škotskoj, uz učešće švajcarski naučnika.

(Telegraf Nauka/Tanjug)

Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>