Da li će budućnost zaista biti sve gora i gora? Politički eksperti skloni su pesimizmu, pokazalo istraživanje
Američka demokratija se u prethodnoj deceniji našla pred mnogim izazovima, što je dovelo i do intenzivnog fokusiranja naučnika na događaje koji signaliziraju njeno opadanje, kao i tvrdnje da će budućnost biti sve gora i gora. Međutim, sklonost političkih naučnika iz SAD ka pesimizmu često vodi do nepreciznih prognoza o budućim pretnjama za demokratiju, pokazalo je istraživanje naučnika sa Univerziteta Kalifornije Berkli.
Studija, čiji je koautor Endrju T. Litl sa Berklija, nudi moguće rešenje: pristup koji prikuplja predviđanja stručnjaka, nalazi balans u njima i smanjuje uticaj pesimizma, što bi trebalo da dovede do „izuzetno preciznih prognoza“, piše Phys.org.
Studiju je objavio Bright Line Watch, konzorcijum političkih naučnika koji se bave zdravljem demokratije u SAD. Ona nudi provokativan uvid u predviđanja naučnika mesecima unapred.
Prema analizi koju je Litl izdvojio iz ankete sprovedene nakon novembarskih izbora, politički naučnici su se generalno složili da je veoma verovatno da će novoizabrani predsednik Donald Tramp da pomiluje svoje pristalice uhapšene zbog uloge u pobuni 6. januara 2021, kada su pokušali da blokiraju prenos vlasti sa Trampa na Džoa Bajdena.
U istraživanju se tvrdi da je manje verovatno, ali moguće da će Tramp i sam sebe pomilovati u slučajevima federalnih krivičnih presuda i istraga, kao i i da će njegovi saradnici pokrenuti istragu protiv Bajdena.
Za shvatanje budućeg toka američke politike, rekao je Litl, važno je slušati konsenzus stručnih političkih naučnika, a ne pojedinačne eksperte koji, ponekad, postaju medijske figure na osnovu svojih strašnih predviđanja.
- Ako smo zabrinuti zbog preteranog pesimizma i ako ne želimo da zaključimo da će se dešavati samo najgore, onda bismo morali da se uverimo da se uglavnom brinemo o stvarima gde postoji širi konsenzus među političkim naučnicima – rekao je Litl.
Sirovi podaci iz stotina anketnih odgovora pokazali su da više od polovine političkih naučnika takođe očekuje da će Tramp formirati odbor koji bi se bavio smenama generala, deportacijom miliona migranata i masovnim otpuštanjem državnih službenika. Ali čim su istraživači skupili mišljenja naučnika, odredili prosečan nivo njihovih očekivanja i kontrolisali pristrasnost prema pesimizmu, konsenzus je bio da je verovatnoća da se ti događaji dese znatno ispod 50 odsto.
- Ne želite da kažete: Samo ću ignorisati mišljenje stručnjaka. Ova istraživanja pokazuju da bi to bila veoma loša ideja. Kada se uradi prilagođavanje, eksperti su veoma informisani i mnogo toga može da se nauči od njih – rekao je Litl.
(Telegraf Nauka/Phys.org)
Video: Prof. Niki Ašer: Tehnologija nije ni dobra ni loša, zavisi od toga kako je koristimo
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mike
Ne treba biti intelligentan pa zaključiti ovo. Samo treba imati na umu da vreme čini da sve ide ka svome raspadu. Tzv entropija. Tako i drustvo, okolina, život, jednostavno se raspada.
Podelite komentar