Pronalaženje boljeg načina upotrebe kamera radi smanjenja stope kriminala
Taj sistem mobilnih kamera navođen algoritmom koji su razvili istraživači iz Tehnološkog instituta Džordžije testira se u gradu Vorner Robins.
Koristi veštačku inteligenciju za filtriranje višegodišnjih podataka u cilju predviđanja gde će se budući zločini verovatno dogoditi, uz postavljanje kamera koje mogu pročitati registarske tablice u tim oblastima. Tromesečni probni period pokazuje da je ta zajednica uspela da spreči neke od krivičnih dela, piše Phys.org.
Kamere u raznim delovima grada i pametna tehnologija proširuju delovanje policije, što pomaže u rešavanju i sprečavanju zločina.
Za gradove i okruge sa ograničenim sredstvima, to je instrument koji bi mogao doneti još veći efekat sa novcem i opremom koji se već koriste za redukciju kriminala.
„Postojalo je opšte mišljenje da se kriminal dešava u određenim delovima grada. Međutim, dok smo posmatrali situaciju, videli smo da se kriminal dešava u svim delovim grada“, rekao je Džon Tejlor iz Tehnološkog instituta.
Taj rad je deo javno-privatne inicijative za upotrebu naprednih tehnologija u izgradnji lokalnog kapaciteta i poboljšanju života ljudi.
Tokom tri meseca, istraživači su videli smanjenje broja zločina kao što su fizičko nasilje i provalništvo.
Tehnološki institut Džordžije pomaže gradu da primeni objektivnije rešenje u korišćenju kamera za borbu protiv kriminala i pomaže da se poboljša učinak gradskog budžeta i rad policajaca na većoj bezbednosti zajednice.
(Telegraf Nauka/Phys.org)
Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.