Vreme čitanja: oko 2 min.
Revolucionarna terapija u borbi protiv raka: Naučnici reaktiviraju metaboličke puteve u ćelijama kancera
Vreme čitanja: oko 2 min.
Istraživači otkrivaju revolucionarni pristup koristeći nanomedicinu i tirozin za inhibiciju rasta melanoma
Međunarodni tim istraživača razvio je inovativan metod za lečenje raka koristeći nutrijente kako bi reaktivirali uspavane metaboličke puteve u ćelijama raka. Tim je koristio široko dostupnu aminokiselinu, tirozin, unesenu u tumor u nanomedicinskoj formi kako bi promenio metabolizam melanoma, teškog oblika raka kože, čime su inhibirali rast raka, piše SciTech Daily.
Australija ima najvišu stopu raka kože na svetu, a ovaj novi pristup mogao bi se kombinovati sa trenutnim terapijama za bolje lečenje melanoma. Tehnika takođe ima potencijal da leči i druge vrste raka. Studiju, koju su vodili profesor Venbo Bu sa Univerziteta Fudan i profesor Dejong Đin sa Tehnološkog univerziteta u Sidneju, nedavno je objavio prestižni časopis Nature Nanotechnology.
Tirozin ima ograničenu biološku dostupnost u živim organizmima. Međutim, istraživači su koristili novu nano tehniku da ga spakuju u male čestice zvane nanomicele, koje su privučene membranama ćelija raka i lako se razlažu, poboljšavajući apsorpciju. Istraživački tim je zatim testirao inovativni tretman na miševima i na ćelijama melanoma dobijenim od ljudi u laboratoriji i otkrio da nanomicele tirozina reaktiviraju uspavane metaboličke puteve, pokreću sintezu melanina i inhibiraju rast tumora.
- Nekontrolisani brzi rast je ključna karakteristika koja razlikuje ćelije raka od normalnih ćelija. U ćelijama raka, neki metabolički putevi su suviše aktivni, dok su drugi potisnuti, kako bi se stvorila sredina neophodna za brzo širenje - rekao je profesor Đin.
- Iako je nekoliko lekova koji ciljaju metabolizam raka već razvijeno, kao što su inhibitori aromataze koji ometaju sintezu estrogena kod raka dojke i HK2 inhibitori koji ciljaju glikolizu kod različitih karcinoma, oni deluju potiskujući preaktivirane metaboličke puteve - dodao je on.
Istraživanje po prvi put pokazuje da se rak može zaustaviti reaktivacijom metaboličkih puteva koji su uspavani, a to se može postići korišćenjem jednostavnih nutrijenata, kao što su amino kiseline, šećeri i vitamini, koji su bezbedni, lako dostupni i dobro podnošljivi.
Različite vrste raka će odgovoriti na različite nutrijente. Ćelije melanoma se razvijaju iz melanocita – ćelija kože koje proizvode melanin. Tirozin je potreban za proizvodnju melanina i može stimulisati proizvodnju melanina, pa je zato efikasan u terapiji melanoma. Reaktivacija sinteze melanina prisiljava ćeliju melanoma da smanji glikolizu, proces pretvaranja šećera u energiju, za koji se veruje da je mehanizam njegovog antikancerogenog efekta.
Jedna od zanimljivosti je da su ćelije melanoma osetljive na toplotni stres. Istraživači su otkrili da kombinovanjem tretmana tirozinskim nanomicelama uz tretman infracrvenim laserom, uspešno iskorenjen melanom kod miševa nakon samo šest dana i nije se ponovo pojavio tokom perioda studije. Ovaj nalaz sugeriše obećavajući novi pravac u korišćenju nanomedicine za terapiju raka.
Otkriće da se rak može zaustaviti reaktivacijom uspavanih metaboličkih puteva predstavlja revolucionaran pristup u onkologiji. Korišćenje jednostavnih nutrijenata kao što su amino kiseline, šećeri i vitamini za ovu svrhu nudi bezbednu, dostupnu i efikasnu metodu koja bi mogla značajno poboljšati tretmane raka. Studija koju su sproveli profesor Venbo Bu i profesor Dejong Đin postavlja temelje za dalja istraživanja i potencijalno nove terapije koje bi mogle promeniti način na koji se borimo protiv malignih karcinoma.
(Telegraf Nauka / SciTech Daily)
Video: Preventivni pregledi vam mogu spasiti život: Srbija uvodi skrining na RAK PLUĆA
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.