Revolucionarna vakcina bez igle za pacijente sa rakom kože

A. I.
A. I.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Pacijentima sa uznapredovalim rakom kože biće omogućen brzi pristup revolucionarnoj eksperimentalnoj vakcini, koja se još uvek ispituje, objavila je britanska Nacionalna zdravstvena služba (NHS).

Injekcija bez igle, koja se daje u vremenskom periodu do dve godine, deluje tako što podstiče odgovor imunosistema i pomaže mu da napadne ćelije raka kako bi sprečio njihovo ponovno stvaranje. Umesto igle koristi se mlaz tečnosti pod visokim pritiskom za davanje vakcine ispod kože.

Ovo ispitivanje predstavlja proširenje programa NHS za lansiranje vakcina protiv raka, koji je već omogućio pacijentima da pristupe ispitivanju vakcine protiv raka creva.

Premijer Velike Britanije Kir Starmer je rekao da takve inovacije predstavljaju spasavanje života i dodao da će uskoro biti organizovano još vodećih svetskih istraživanja.

- Zato smo kroz naš „Plan za promene“ preduzeli akciju kako bismo unapredili naš naučni sektor kroz korake za ubrzanje kliničkih ispitivanja i smanjenje birokratije za istraživače - tako da je Britanija najbolja zemlja na svetu za medicinska istraživanja - rekao je britanski premijer.

Ovog meseca Starmer je najavio planove za novu uslugu istraživanja zdravstvenih podataka, koja će pomoći da se ubrzaju klinička ispitivanja i razvoj novih lekova.

Ovo ispitivanje, poznato kao SCOPE, trenutno je u drugoj fazi i cilj je da se na program prijavi još desetine pacijenata do oktobra.

Melanom je peti najčešći rak u Velikoj Britaniji, a oko polovine pacijenata ne reaguje na standardnu imunoterapiju. Nova DNK vakcina, poznata kao iSCIB1+, pomaže imunološkom sistemu da prepozna ćelije raka i poboljša odgovor tela na imunoterapiju.

Vakcina cilja biomarkere na tumorima melanoma, u suštini ih „označavajući“ za imunosistem, a pacijentima sa uznapredovalim melanomom će biti potreban test krvi da bi se odredio njihov tip tkiva pre nego što uzmu učešće u ispitivanju.

- Ljudi sa uznapredovalim rakom nemaju vremena za gubljenje i zato je veoma važna platforma koja brzo identifikuje za njih adekvatna ispitivanja. A omogućavanjem većem broju pacijenata da brže pristupe ispitivanjima širom Engleske, možemo da izgradimo vrstu baze dokaza koja vodi do otkrića koja bi mogla da zaustave rak na putu, ne samo za pacijente u NHS-u, već i širom sveta - rekao je Piter Džonson, nacionalni klinički direktor NHS za rak.

(Telegraf Nauka/Tanjug)

Video: Razgovor sa Gregom Gejdžom, čovekom koji zna kako naš mozak radi

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>