• 0

Vreme čitanja: oko 2 min.

Električni pulsevi sa fizioterapijom mogu ublažiti paralizu nakon frakture vrata

D. M.

Vreme čitanja: oko 2 min.

U kombinaciji sa okupacionom terapijom, smatra se da ovaj tretman obnavlja neke pokrete kod ljudi paralizovanih od vrata nadole.

  • 0
fraktura vrata Foto: Wikipedia/James Heilman, MD, CC BY-SA 4.0

Studija sa 60 pacijenata otkrila je da su 43 pokazala izvesno poboljšanje u upotrebi ruku i šaka.

Tehnika uključuje elektrode pričvršćene oko povređene oblasti. Visokofrekventni pulsevi struje jačaju signale koje mozak šalje rukama i šakama putem živaca, a koji su oslabljeni povredom, piše BBC.

Novinarka „Tajmsa“ Melani Rid (67) je među prvim pacijentima koji su probali novi tretman. Pokreti njenih šaka i ruku su bili ograničeni, naročito leve šake, koju uopšte nije mogla da pomera.

Dva meseca je tretirana električnim pulsevima u kombinaciji sa intenzivnom fizioterapijom. To je dovelo do nekih trajnih malih poboljšanja koja imaju veliki značaj u njenom svakodnevnom životu.

„Mogu da otkopčam sigurnosni pojas u vozilu levim palcem, mogu da podignem šoljicu kafe i male stvari“, kaže ona.

Iako je većina pacijenata imala bolju pokretljivost dok je uređaj bio uključen, još se ne može reći za koliko dugoročnijih poboljšanja su zaslužni električni pulsevi, a za koliko okupaciona terapija.

„Kad nekoga uključite u studiju i posvećujete mu mnogo pažnje tokom više meseci, doći će do izvesnog poboljšanja“, kaže prof. Robert Braunston, hirurg i profesor neurologije na Londonskom univerzitetskom koledžu. Pored okupacione terapije, osećaj nade i podrške takođe može imati uticaj.

Nema čuda kod povrede kičme, ali ako ovaj uređaj može omogućiti nekome sa kvadriplegijom da podigne ruku radi stavljanja hrane ili pića u usta – to ima životni značaj.

Stanje pacijenata sa povredom kičme najbolje se popravlja ubrzo nakon povrede. Učesnici ove studije doživeli su nesreće pre jedne do 34 godine, sa malim ili nikakvim poboljšanjem posle prvobitnog oporavka.

Novi uređaj predstavlja najnoviji rad švajcarskog tima iz medicinske laboratorije Federalnog tehnološkog instituta u Lozani (EPFL). Dosad su pomogli da 26 osoba sa povredama kičme ispod vrata prohoda pomoću hirurški implantiranih uređaja koji stimulišu kičmu – ali samo u laboratorijskim testovima.

Novi sistem, koji ne zahteva hirurgiju, takođe je njihov prvi pokušaj da pronađu tretman za ljude sa frakturom vrata, koji su izgubili pokretljivost ruku. Rezultat je da električna stimulacija sa fizioterapijom dovodi do neke ograničene obnove oštećenih živaca.

Čeka se dozvola američke regulatorne agencije (FDA). Ako uređaj dobije zeleno svetlo u SAD, kreatori tehnologije će zatražiti dozvolu za upotrebu u drugim delovima sveta.

(Telegraf Nauka/BBC)

Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>