Najstarije igle za akupunkturu otkrivena u grobnici staroj 2.000 godina: Krila ih je cev od žada

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Za predmete nalik iglama pronađene u grobnici čuvenog markiza od Hajhuna u istočnoj kineskoj provinciji Đangsi potvrđeno je da su najstarije poznate igle za akupunkturu napravljene od čelika. Ovo otkriće je ključno za istoriju tradicionalne kineske medicine, objavio je Global Times.

Igle su pronađene u cevi od žada unutar pozlaćene lakirane kutije položene blizu pokojnika - Liju Hea, svrgnutog cara iz dinastije Zapadni Han (206. p.n.e. – 25. n.e.), kasnije poznatog kao markiz od Hajhuna.

Igle su pronađene u delovima i zarđale su.

- Najmanje pet delova igala bilo je vidljivo unutar slomljenog dela cevi od žada. Samo jedna je mogla biti izvučena; ostale su ostale unutra, sa tragovima prilepljenog raspadnutog tekstila - rekao je za Global Times Jang Đun, vođa tima za iskopavanje grobnice.

Istraživači su, dajući prioritet očuvanju predmeta, pažljivo analizirali samo fragmente koji su se prirodno odvojili.

Igle za akupunkturu Samo jedna igla je izvučena cela... Foto: Yuan Huijing / Xinhua News / Profimedia

Napredna testiranja su otkrila da su napravljene od čelika proizvedenog postupkom „prženja“, ključnom ranom tehnikom za proizvodnju čelika, izuzetno malog prečnika od samo 0,3 do 0,5 milimetara, što je uporedivo sa modernim akupunkturnim iglama.

Ključno je to što je drvena pločica sa natpisom „Komplet od 9 igala“, pronađena u blizini, potvrdila identitet predmeta.

- Ovo ih definitivno identifikuje kao jednu vrstu od 9 igala opisanih u drevnim medicinskim tekstovima - objasnio je Vang Čuning, istraživač na Pekinškom univerzitetu, a prenosi novinska agencija Sinhua.

Stručnjaci su naglasili značaj otkrića jer ukazuje na inovaciju u proizvodnji čelika.

- Gvozdene igle za akupunkturu lako rđaju, pa postoji rizik od infekcije. Zlatne ili srebrne igle su previše meke i teško ih je napraviti tako tankim – rekao je Džou Ći, naučni saradnik na Kineskoj akademiji medicinskih nauka.

On je dodao da su čelične igle omogućile sofisticiranije tehnike i duže zadržavanje u telu, što predstavlja veliki skok u odnosu na kamene ili alate od sirovog metala.

- Ovo je najraniji fizički dokaz postojanja čeličnih medicinskih igala u Kini - rekao je za Global Times Gu Man, direktor Kineske akademije medicinskih nauka.

Prema njegovim rečima, otkriće dokazuje da je napredna tehnologija proizvodnje čelika „prženjem“ već bila primenjena u proizvodnji igli za akupunkturu najkasnije do vremena dinastije Zapadni Han.

- Ovaj proboj u nauci o materijalima direktno je podstakao evoluciju akupunkturnih alata i napredak same medicinske prakse - rekao je Gu.

Grobnica markiza od Hajhuna, koja je stara više od 2.000 godina, smatra se jednim od najznačajnijih arheoloških otkrića u Kini u poslednjoj deceniji. Liju He bio je deveti car dinastije Zapadni Han, ali je vladao samo 27 dana i to 74. godine pre nove ere, pa je izbrisan sa većine lista careva.

(Telegraf Nauka/Global Times)

Video: Posetili smo „najstariju piramidu na svetu“

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>