Ovo je najmoćnije sredstvo za kontrolu društva: Drevna civilizacija koristila tajne supstance za rituale

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 1

Oko dve hiljade godina pre nego što su Inke dominirale Andima, manje poznata Čavinska civilizacija cvetala je na prostorima današnjeg Perua. Poljoprivrednim inovacijama, zanatskom proizvodnjom i trgovinom Čavinska kultura uspostavila je društveni red i postavila osnove za hijerarhijska društva na visinama Južne Amerike.

Međutim, najmoćniji alat za kontrolu društva ove drevne civilizacije nije bila poljoprivreda, već pristup „izmenjenom stanju svesti“, saopštio je Univerzitet Floride.

Nova studija otkrila je najstarije poznate direktne dokaze o korišćenju psihoaktivnih biljaka u peruanskom delu Anda.

Cevčice za ušmrkavanje

Tim arheologa sa Univerziteta Floride, Univerziteta Stanford i južnoameričkih naučnih institucija otkrili su drevne cevčice za ušmrkavanje napravljene od šupljih kostiju u srcu monumentalne kamene strukture u Čavinu de Huantaru, glavnom arheološkom nalazištu po kome je kultura i dobila ime.

Hemijske i mikroskopske analize ovih cevčica za ušmrkavanje, koje je koristila drevna civilizacija u Čavinu, otkrile su postojanje tragova nikotina iz divljih rođaka duvana i praha vilke, halucinogena srodnog DMT-u. Lideri su, zaključeno je, koristili ove supstance ne samo za lične vizije, već za jačanje sopstvenog autoriteta.

Čavin de Huantar Čavin de Huantar... Foto: HO / AFP / Profimedia

Za razliku od ritualnog korišćenja halucinogena uobičajenog u drugim drevnim kulturama, čavinski rituali bili su mnogo ekskluzivniji. Arheolozi su otkrili da cevčice za šmrkanje u privatnim odajama u masivnim kamenim strukturama, a koristilo ih je samo nekoliko ljudi, što je davalo privid mističnosti i kontrole.

Strogo kontrolisani ritual

- Korišćenje psihoaktivnih supstanci nije bilo vezano samo za vizije. Bilo je deo strogo kontrolisanog rituala, najverovatnije rezervisanog za nekoliko ljudi, čime se jačala društvena hijerarhija – rekao je dr Danijel Kontreras, antropolog i arheolog Univerziteta Floride i koautor studije o ritualima u Čavinu.

Ova iskustva su bila neobična, pa čak i zastrašujuća. Za one koji su koristili cevčice, natprirodne sile delovale su kao nešto što jednostavno ne može da se shvati. A baš to je bio cilj. Kontrolom pristupa ovim izmenjenim stanjima svesti, vladari Čavina uspostavili su jaku ideologiju i ubedili ljude da su njihove vođe povezane sa mističnim silama i deo prirodnog reda.

- Natprirodne sile nisu nužno prijateljske, ali je to moćno iskustvo. Ovi rituali, često naglašeni psihoaktivnim supstancama, bili su iskustvo koje je pojačavalo sistem verovanja i društvenu hijerarhiju – rekao je Kontreras.

On je proveo skoro 30 godina na ovom nalazištu gde je drevna civilizacija ostavila značajan trag, a tim istraživača vodio je dr Džon Rik, profesor Univerziteta u Stanfordu. Oni veruju da su ove ceremonije bile ključne u oblikovanju ranog klasnog društva. Za razliku od društava u kojima su radnici i robovi bili silom terani na rad, ovde su spomenike gradili ljudi koji su u njihov značaj verovali upravo zbog ovih rituala.

Rituali i muzičko iskustvo

Rituali nisu bili specifični samo zbog psihodelika. Arheolozi su otkrili i trube napravljene od školjki i komore dizajnirane da pojačaju muzičko iskustvo.

- Jedan od načina za pravdanje nejednakosti je ideologija i to kroz stvaranje impresivnog ritualnog iskustva koji ih ubeđuje da je ceo projekat dobra ideja – rekao je Kontreras.

Studija je objavljena u Proceedings of the National Academy of Sciences.

Otkrića su pomogla naučnicima da reše misteriju o ovom nalazištu na visini od 3.180 metara. Od prvih iskopavanja pre oko 100 godina, Čavin je smatran povezanim sa ranijim, egalitarnijim društvima, kao i sa kasnijim imperijama sa moćnom elitom. Kontrolisani pristup mističnim iskustvima pomaže da se razume ova velika društvena tranzicija, a tome su doprinele decenije intenzivnih iskopavanja i najkompleksnije analize.

- Veoma je uzbudljivo kada se iskopavanja kombinuju sa najnovijim arheološkim naučnim tehnikama da bismo bolje shvatili život na ovom prostoru – rekao je Kontreras.

(Telegraf Nauka/UF News)

Video: Posetili smo „najstariju piramidu na svetu“

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>