Posle oluje uzeli detektor metala i otišli na plažu: Ono što su pronašli baš niko nije očekivao

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Nakon oluje kraj grada Kamjenj Pomorski u Poljskoj, dvoje arheologa-amatera uzelo je detektor metala i prošetalo plažom. U komadu gline nabasali su na nešto što niko nije očekivao, na pravo arheološko blago – spektakularno ukrašeni bodež napravljen pre mnogo vekova.

- Ne otkriva nam priroda često tajne daleke prošlosti. Ipak, upravo to se desilo kraj Baltičkog mora, gde je nakon nedavnih oluja pravo remek-delo metalurgije staro možda i 2.500 godina otkriveno u glini koja se odlomila sa litice. Na plaži u našem regionu Jacek Ukovski i Katažina Herđik nabasali su na nešto neobično: bogato ukrašeni bodež – saopštio je u postu na Fejsbuku Istorijski muzej poljskog okruga Kamjenj.

Kako su dodali, muzej je odmah obavešten o otkriću. Stručnjaci su obezbedili predmet i proučili mesto nalaska. Bodež se trenutno ispituje u naučnim laboratorijama.

- Bodež je očuvan savršeno, što ga čini jednim od najvrednijih otkrića ovog tipa u Poljskoj. Sečivo ima linearne polumesece i krstiće nalik zvezdama. U sredini je dekoracija koja možda simbolizuje sazvežđa i sve ptate linije. Teško je znati čemu je ovaj bodež služio. Dekoracije govore da je možda imao veze sa solarnim kultom i da je imao ritualni značaj. Takođe, možda je reč o opremi bogatog ratnika. Bez sumnje, reč je o istinskom umetničkom delu i primeru visokog nivoa metalurgije. Moguće da je uvezen i da je napravljen u radionici u južnoj Evropi – naveli su iz muzeja.

Otkriće je još jedno svedočanstvo o bogatoj istoriji ove oblasti. Dalje analize otkriće koliko je tačno bodež star i od čega je tačno i na koji način je napravljen.

- Nisam očekivala da otkrijemo nešto ovako značajno, ali čim sam ugledala predmet znala sam da ima veliku vrednost – rekla je Katažina Herđik.

Jacek Ukovski rekao je da je ovo drugo veliko otkriće u njegovoj karijeri – ranije je pronašao i srednjovekovni pečat pape Klementa VI.

Muzej je objavio i da su se u medijima pojavile pogrešne informacije o tome kako je bodež star 2.800 godina, ali su naglasili da starost još nije poznata i da će se ona tek utvrditi.

(Telegraf Nauka)

Video: Posetili smo „najstariju piramidu na svetu“

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>