Vreme čitanja: oko 3 min.
Nebeski most: Tajna veza egipatske boginje Nut i Mlečnog puta
Vreme čitanja: oko 3 min.
Šta su naši preci mislili kada su pogledali u noćno nebo? Sve kulture su pridavale poseban značaj Suncu i Mesecu, ali šta je sa bisernom trakom svetlosti i senki koju zovemo Mlečni put? Nedavno istraživanje pokazalo je intrigantnu vezu između egipatske boginje i Mlečnog puta
Polako, naučnici sastavljaju sliku egipatske astronomije. Bog Sah je povezan sa zvezdama u sazvežđu Oriona, dok je boginja Sopdet povezana sa zvezdom Sirius. Tamo gde mi vidimo plug (ili Velika kola), Egipćani su videli prednju nogu bika. Ali egipatsko ime za Mlečni put i njegov odnos prema egipatskoj kulturi dugo su bili misterija.
Nekoliko naučnika je sugerisalo da je Mlečni put povezan sa Nut, egipatskom boginjom neba koja je gutala Sunce dok je zalazilo i ponovo ga rađala kad bi izlazilo sledećeg dana. Ali njihovi pokušaji da mapiraju različite delove Nutinog tela na delove Mlečnog puta bili su neusaglašeni i nisu se poklapali sa drevnim egipatskim tekstovima, piše Phys.org.
U radu objavljenom u Journal of Astronomical History and Heritage, uporedjeni su opisi boginje u Tekstovima piramida, Tekstovima sanduka i Knjizi o Nut sa simulacijama izgleda Mlečnog puta na noćnom nebu drevnog Egipta.
Urezani na zidovima piramida pre više od 4.000 godina, Tekstovi piramida su zbirka čarolija koje pomažu kraljevima na njihovom putovanju u zagrobni život. Oslikani na kovčezima nekoliko stotina godina posle doba piramida, Tekstovi sanduka su slična zbirka čarolija.
Knjiga o Nut opisuje Nutinu ulogu u solarnom ciklusu. Pronađena je u nekoliko spomenika i papira, a njena najstarija verzija datira pre oko 3.000 godina.
Knjiga o Nut opisuje Nutinu glavu i prepone kao zapadni i istočni horizont. Takođe, opisuje kako je gutala ne samo Sunce već i niz takozvanih „dekanskih“ zvezda za koje se veruje da su korišćene za merenje vremena tokom noći.
Iz ovog opisa zaključio sam da su Nutina glava i prepone morale biti vezane za horizonte kako bi mogla da rađa i kasnije guta dekanske zvezde dok izlaze i zalaze tokom noći. To je značilo da se nikada nije mogla direktno mapirati na Mlečni put, čiji se različiti delovi takođe podižu i spuštaju.
Međutim, pronađena je moguća veza sa Mlečnim putem u orijentaciji Nutinih ruku. Knjiga o Nut opisuje Nutinu desnu ruku kako leži na severozapadu, a levu na jugoistoku pod uglom od 45 stepeni u odnosu na njeno telo. Simulacije egipatskog noćnog neba koristeći planetarijumski softver Cartes du Ciel i Stellarium otkrile su da je ova orijentacija upravo ona Mlečnog puta tokom zime u drevnom Egiptu.
Mlečni put nije fizička manifestacija Nut. Umesto toga, mogao je biti korišćen kao figurativan način da se istakne Nutino prisustvo kao nebo.
Tokom zime, pokazivao je Nutine ruke. Leti (kada se njegova orijentacija preokrene za 90 stepeni) Mlečni put ocrtava njenu kičmu. Nut je često prikazana u muralima u grobnicama i pogrebnim papirusima kao naga, povijena žena, prikaz koji podseća na luk Mlečnog puta.
Međutim, Nut je takođe prikazana u drevnim tekstovima kao krava, nilski konj i lešinar, za koje se smatra da ističu njene majčinske atribute. Na sličan način, Mlečni put bi mogao biti viđen kao naglašavanje Nutinih nebeskih atributa.
Drevni egipatski tekstovi takođe opisuju Nut kao merdevine ili kao da pruža ruke da pomogne da se pokojnik podigne na nebo na svom putu ka zagrobnom životu. Mnoge kulture širom sveta, kao što su Lakota i Poni u Severnoj Americi i Kiće Maje u Centralnoj Americi, vide Mlečni put kao put duhova.
Knjiga o Nut takođe opisuje godišnju migraciju ptica u Egipat i povezuje je sa podzemnim svetom. Ovaj deo Knjige o Nut opisuje Ba ptice koje lete u Egipat sa severoistoka i severozapada pre nego što se pretvore u obične ptice da bi se hranile u egipatskim močvarama.
Egipćani su smatrali da je Ba, prikazana kao ptica sa ljudskom glavom, aspekt osobe koji joj daje individualnost (slično, ali ne identično modernom zapadnom konceptu „duše“).
Ba mrtvih je bila slobodna da odlazi i vraća se u podzemni svet po želji. Nut je često prikazana kako stoji u drvetu sikomore i pruža hranu i vodu pokojnicima i njihovim Ba.
Još jednom, nekoliko kultura širom Baltika i severne Evrope (uključujući Fince, Litvance i Same) vide Mlečni put kao put kojim ptice migriraju pre zime. Iako ove veze ne dokazuju vezu između Nut i Mlečnog puta, pokazuju da bi takva veza smestila Nut udobno unutar globalne mitologije o Mlečnom putu.
(Telegraf Nauka / Phys.org)
Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.