
Projektil star 2.000 godina korišćen je u građanskom ratu: Na njemu je zapisano ime pobednika - Julija Cezara
Projektil u obliku badema – sa zapisom imena Julija Cezara i nepoznatog grada i najverovatnije ispaljen iz praćke – nagoveštava da su ljudi na Iberijskom poluostrvu podržali rimskog vojskovođu tokom građanskog rata iz koga je izašao kao pobednik. To je pokazala studija objavljena u žurnalu Zephyrus.
Kao vojni zapovednik Cezar je vodio rimsko osvajanje Galije između 58. i 50 godine pre nove ere. Međutim, nakon raspada trijumvirata, saveza sa Markom Krasom i Gnejom Pompejom, on je prešao Rubikon 49. pre nove ere i započeo građanski rat.
2,000-year-old bullet found with Julius Caesar's name on it was likely used in civil war https://t.co/PqD2xtkKjn— John Lounsbury (@jlounsbury59) January 12, 2024
U tom sukobu vođenom širom Rimske imperije – od Španije preko Italije do Balkana i Egipta – on je uspeo da pobedi. Poslednji okršaj u ovom ratu bila je bitka kod Munde, u južnoj Španiji, 17. marta 45. godine pre nove ere. Tada je Cezar porazio preostale trupe svojih protivnika i vratio se u Rim da preuzme titulu diktatora.
Analiza jedinstvenog olovnog projektila otkrila je detalje o ovoj borbi. Primera radi, natpis na projektilu ukazuje na antički grad koji nikad nije spomenut u izveštajima o borbi, navodi se u studiji.
Predmet je specijalistima poznat po imenu „glans inskripta“ ili projektil sa zapisom. Dug je 4,5 centimetara, širok 2, a težak 71 gram. Napravljen je pomoću kalupa za livenje. Na obe strane postoji natpis. S jedne piše IPSCA, a s druge CAES.
Naučnici veruju da IPSCA najverovatnije ukazuje na ime grada koji je bio umešan u borbu između Cezara i Pompeja, ali nijedan pisani izvor iz tog doba ne spominje takvo mesto. CAES je skraćeno pisanje prezimena Cezar.
- U 1. veku pre nove ere mnogi projektili za praćke su pravljeni jer su korisni za prenošenje specifičnih poruka – rekao je Havijer Moraleho Ordaks, profesor arheologije sa Autonomnog univeziteta Madrida, za LiveScience.
Poruka na ovom je najverovatnije bila deo političke propagande i ohrabrivanje Cezarovih trupa. Na primer, da IPSCA podržava Cezara, a ne Pompeja.
Samo još jedan projektil sa Cezarovim imenom je pronađen u Španiji i to u provinciji Haen. Na njemu piše CAE / ACIPE, u prevodu „Evo ti ga, Cezare“, što je verovatno poruka Pompejevih trupa neprijatelju.
Ovaj maleni projektil istoričarima daje važne nove informacije, rekao je za LiveScience Robert Morstajn Marks, istoričar Univerziteta Kalifornije u Santa Barbari. On nije bio uključen u istraživanje.
- Autori su u pravu za skraćenicu. Ovo je prvo pojavljivanje projektila za praćku iz njegove armije. Time se javno pokazuje vernost Cezaru onima koji su sa druge strane – rekao je on.
(Telegraf Nauka/LiveScience)
Video: Projekat o osnaživanju Romkinja iz Srbije uzor evropske naučne zajednice, osvojio Grand Prize
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Промишљач
То није име града и то би могла бити нека скратћена порука, ово задње CA могжда јесу такодђе почетна слова имена Caesar (Цезар).
Podelite komentar