Arheolozi na tragu izgubljenog kanala Cezarovog teče

A. I.
A. I.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Arheolozi u Francuskoj možda su na tragu odavno izgubljenog kanala koji su Rimljani izgradili pre više od dva milenijuma. Marijev kanal, nazvan tako po rimskom vojskovođi Gaju Mariju, izgrađen je u delti Rone između 104. i 102. godine pre nove ere, tokom ratova sa Kimbrima i Tevtoncima.

Bio je to prvi veliki građevinski poduhvat tog tipa u Galiji, prethodio je izgradnji brana, vodenica i akvadukta, piše LiveScience.

- Marijev kanal smatra se prvim značajnom rimskom vodogradnjom u Galiji. Ovaj plovni kanal, sagrađen krajem 2. veka pre nove ere, nalazio se u delti Rone u južnoj Francuskoj i spajao je Ronu sa Sredozemnim morem. Nakon toga velika luka nazvana Fose Mariane sagrađena na obali. Uprkos spominjanju u istorijskim izvorima, precizna lokacija kanala ostala je nepoznata već dva milenijuma. Međutim, skorim geofizičkim istraživanjima u istočnom delu delte otkrivena je linearna anomalija, kraj koje su otkriveni rimski artefakti, što bi moglo da ukazuje da je tu bio rimski kanal – navedeno je u studiji objavljenoj u Journal of Archaeological Science: Reports.

Poslednji je kanal spomenuo Plinije Stariji u 1. veku.

- Rimski vojskovođa Gaj Marije došao je u južnu Galiju 104. pre nove ere kada je postajala opasnost da će Kimbri i Tvetonci, koji su već pustošili po Galiji i Španiji, doći i u Italiju. On je vodio veliku silu i hitno mu je bila potrebna morska veza sa Rimom radi snabdevanja – rekao je Sajmon Lusbi, profesor srednjovekovne istorije i ekspert za južnu Galiju na Univerzitetu u Šefildu.

Gaj Marije jedan je od najpoznatijih rimskih državnika i vojskovođa iz vremena pozne republike. Njegova vojna reforma dozvolila je regutovanje proletera, najsiromašnijih stanovnika Starog Rima, i dovela je do profesionalizacije vojske. Ovakva vojska donela je veliku moću upravo vojskovođama.

Marije je bio iz siromašne porodice i njegov uspon bio je nečuven u Rimskom carstvu tog vremena, pa je nazivan skorojevićem, ali je to nipodaštavanje i kritike iskoristio za uspon među popularima. Sa rimskim nobilima se povezao ženidbom sa Julijom Cezaris iz uglednog roda Julijevaca, kome je pripadao i čuveni Gaj Julije Cezar. Julija je bila Cezarova tetka, a Gaj Marije teča, što je imalo značajnog uticaja na kasniji uspon Gaja Julija.

(Telegraf Nauka/LiveScience)

Video: Posetili smo „najstariju piramidu na svetu“

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>