Vreme čitanja: oko 3 min.
Obezglavljena mumija krila neverovatnu tajnu: Utvrđen uzrok smrti tinejdžerke iz Starog Egipta
Vreme čitanja: oko 3 min.
Iako je telo devojke stare između 14 i 17 godina pronađeno još 1908, sa fetusom između nogu, tek posle više od jednog veka otkriveno je postojanje drugog fetusa u grudima
Ostaci ne jednog, već dva fetusa otkriveni u obezglavljenoj mumiji egipatske tinejdžerke pokazuju da je ona umrla tokom blizanačkog porođaja, potvrdila je nova studija. Tinejdžerka, čija je misteriozna mumija pronađena još 1908, imala je između 14 i 17 godina u trenutku smrti, a živela je između 332. pre nove ere i 395. nove ere.
Kada je mumija pronađena u nekropoli El Bagavat, u oazi Karga, naučnici su joj skinuli zavoje i uradili su autopsiju. Između nogu je pronađen fetus zavijen u maramicu, a seciranjem abdomena je otkriveno da je lobanja fetusa bila zaglavljena u porođajnom kanalu, pa je pretpostavljeno da je preminula tokom porođaja.
Ipak, tek vek kasnije otkriveno je postojanje drugog fetusa, koji je misteriozno bio sakriven u grudima devojke, pa je taj zaključak potvrđen.
Novo skeniranje mumije
- Ovo je prva mumija ovog tipa koja je pronađena. Iako ima mnogo ostataka žena koje su umrle na porođajima iz drugih delova sveta, nikad nisu pronađeni takvi ostaci iz Starog Egipta – rekla je Frensis Margolis, američka nezavisna arheološkinja i autorka studije, za LiveScience.
Margolisova je proučavala ovu mumiju još kada je pisala master tezu iz antropologije na Univerzitetu Džordž Vašington u Vašingtonu 2019.
My article has been published. I’m so proud of this work. I hope you have a chance to read it (the abstract at least!)https://t.co/UABewihDpv— Francine Margolis (@JorgensenDC) December 27, 2023
- Da bih uzela mere njene karlice uradila sam CT skeniranje. Tada smo otkrili drugi fetus – ispričala je ona.
Dobijene 3D slike pokazale su da se ostaci fetusa, koji ranije nije primećen i zabeležen, nalaze u grudima tinejdžerke. Margolisova i Dejvid Hant, koautor studije i antropolog sa Univerziteta Džordž Vašington, zatim su uradili i rendgenske snimke da steknu bolju sliku o ostacima.
- Kada smo videli drugi fetus znali smo da je ovo jedinstveno otkriće i prvo za egipatsku arheologiju – rekla je ona.
Za novu studiju, objavljenu u International Journal of Osteoarchaeology, istraživači su ponovo ispitali torzo i drugi fetus i utvrdili su razlog smrti. Takođe su pregledali sve beleške napravljene nakon otkrića i prvih pregleda mumije pre više od jednog veka, kao i tada nastale fotografije.
Margolisova i Hant su, vek posle prvih pretpostavki, utvrdili da je devojka umrla zato što se glava prvog fetusa zaglavila u porođajnom kanalu.
Istraživanja obezglavljene mumije pokazala su da je ona bila visoka 152 centimetra i da je imala između 45 i 55 kilograma. Moguće je da su njena mladost i to što je bila sitna doprineli da se porođaj završi tragično, navodi se u studiji.
Iako je mumija imala glavu kada je pronađena 1908, ona je izgubljena nakon toga, a čuva se u muzeju Smitsonijan.
- Da imamo glavu i zube mogli bismo da uradimo testove i otkrijemo kako se hranila i kakav je metabolički stres imala tokom života – rekla je Margolisova.
Iako je dosta toga o staroegipatskoj medicini poznato, malo je podataka o trudnoći i porođaju. Neki ostaci poput zapisa u amuletima pokazuju da se rođenje blizanaca nije smatralo dobrim.
Pregnant mummy may have hid ‘negative’ secret from embalmers. Now, researchers spot it https://t.co/Ubyjy6tS5h— Miami Herald (@MiamiHerald) December 27, 2023
Trudnoća nije smatrana medicinskim događajem
- Jedno od najznačajnijih otkrića u priči o ovoj mumiji je to da nam stare kolekcije mogu pružiti nova saznanja posle više od 110 godina. Takođe, vidi se koliko se promenilo očuvanje i proučavanje ljudskih ostataka. Skidanje zavoja i autopsije mumija su bile standard 1908. i fotografije to pokazuju. Iako je ostacima naneta nepopravljiva šteta u prošlosti, neki aspekti istraživanja danas su otežani zbog promene pravila – navodi se u studiji.
Ispitivanje ostataka mlade majke i njene dece na porođaju ponovo potvrđuje koliko su trudnoća i porođaj bili opasni u to vreme.
- Porođaj je u Starom Egiptu smatran religijskim, a ne medicinskim događajem. Medicinski događaji su beleženi, a trudnoća nije. Većina pronađenih izvora o tome su magijski zapisi i stihovi koji su se recitovali kako vi se majka i beba zaštitile tokom porođaja. Jedan od zapisa ima posebno negativan pogled na blizanačku trudnoću i traži zaštitu od nje. Od 115 grobnica otkrivenih u nekropoli El Bagavat, u oko 35 odsto njih su bile bebe – naveli su autori studije.
(Telegraf Nauka/LiveScience)
Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.