Naša galaksija deo je toliko velike strukture da to ruši trenutne modele kosmologije, veruju astronomi

Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: NASA Image Collection / Alamy / Profimedia

Mlečni put je možda samo mali deo mnogo veće kosmičke strukture nego što se ranije verovalo, otkrili su astronomi. Ako buduća posmatranja to potvrde, ovo istraživanje bi moglo da pokaže da našem trenutnom modelu kosmologije i dalje nedostaju neki ključni delovi, piše IFLScience.

Otkako se proučava svemir, otkrivano je da je naša Zemlja deo mnogo većih struktura, formiranih usled gravitacionih interakcija. Zemlja kruži oko Sunca, Sunce je deo Mlečnog puta, a Mlečni put je deo Lokalne grupe, koja uključuje nekoliko malih galaksija, kao i Andromedu, poznatu po tome što „bi se mogla sudariti sa nama“, navodi portal.

Ali tu nije kraj. Lokalna grupa se nalazi na spoljnoj ivici superjata Device, koje je i samo deo ogromnog superjata Lanijakea. Prema ovoj studiji, i Lanijakea se nalazi unutar većeg „sliva privlačenja“ (BoA), čija je zapremina potencijalno 10 puta veća.

- Čitav svemir se može posmatrati kao mozaik susednih BoA, baš kao što je zemaljski pejzaž podeljen na rečne slivove. Jedan BoA uglavnom nije gravitaciono vezan jer relativnim kretanjem udaljenih tačaka unutar njega obično dominira kosmička ekspanzija – napisao je tim u studiji objavljenoj prošle godine u Nature Astronomy.

Slivovi privlačenja su ogromne strukture, toliko da gravitacija nije dominantna sila, ali ipak postoje dokazi o zajedničkom toku. Tim je posmatrao kretanje 56.000 galaksija i pokušao da napravi „probabilističku mapu“ lokalnog univerzuma, uzimajući u obzir greške koje se javljaju pri pokušaju merenja brzine i kretanja galaksija. Time su se nadali da će suziti mogućnost postojanja ovih slivova privlačenja.

- Naš univerzum je poput džinovske mreže, sa galaksijama koje leže duž filamenata i grupišu se u čvorovima gde ih gravitacione sile privlače. Baš kao što voda teče unutar rečnih slivova, galaksije teku unutar kosmičkih slivova privlačenja. Otkriće ovih većih slivova moglo bi fundamentalno promeniti naše razumevanje kosmičke strukture – izjavio je u saopštenju astronom R. Brent Tali sa Univerziteta Havaja u Manoi.

Pokrećući simulacije na osnovu podataka, otkrili su da BoA obuhvata mnoge gigantske strukture, uključujući i misteriozni Veliki atraktor.

Kreiranje ovakvih mapa univerzuma je složen posao, koji podrazumeva praćenje kretanja galaksija i njihovog međusobnog uticaja kako bi se modelovale ove kosmičke „struje“ i tokovi. Zbog toga postoji velika doza nesigurnosti. Prema simulacijama tima, postoji 60 odsto šanse da naš Mlečni put zapravo nije u Lanijakei, već u superjatu Šepli.

(Telegraf Nauka/IFLScience)