"Habl" otvara svetlucavu kosmičku vremensku kapsulu sa više generacija zvezda

D. M.
D. M.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

„Hablov“ kristalno čist pogled na NGC 1786 – drevni globularni klaster u Velikom Magelanovom oblaku – odvodi nas 160.000 svetlosnih godina od Zemlje pravo u kosmičku vremensku mašinu.

Ispunjena zvezdama iz nekoliko epoha, ova svetlucava sfera pomaže astronomima da testiraju da li su slojevite „generacije“ sunaca uobičajene širom galaksija.

Poredeći NGC 1786 i druge patuljaste galaktičke klastere sa onima koji kruže oko Mlečnog puta, istraživači se nadaju da će otkriti kako su se Veliki Magelanov oblak i naša galaksija sastavili u ranom univerzumu.

NGC 1786, svetlucava zvezdana lopta prvi put uočena 1835. godine, pokazuje da globularni klasteri mogu da ugoste zvezde iz više talasa rođenja – što popravlja shvatanja naučnika o načinu razvoja galaksija.

Zvezdano polje NGC 1786 predstavlja globularni klaster (zbijeno zvezdano jato) u Velikom Magelanovom oblaku, maloj satelitskoj galaksiji Mlečnog puta, udaljenoj oko 160.000 svetlosnih godina od Zemlje. Klaster NGC 1786 se nalazi u sazvežđu Dorado (Zlatna riba), a otkrio ga je Džon Heršel 1835. godine.

Podaci za sliku dolaze od programa koji upoređuje stare globularne klastere u okolnim patuljastim galaksijama – Veliki Magelanov oblak, Mali Magelanov oblak i patuljasta sferoidna galaksija Peć (Fornaks) – sa globularnim klasterima u Mlečnom putu.

Naša galaksija sadrži više od 150 ovih starih, sferičnih kolekcija zbijenih zvezda, koje su detaljno proučene, naročito pomoću slika svemirskog teleskopa „Habl“, koje ih prikazuju na izvanredno detaljnom nivou, ranije nedostižnom. Pošto su veoma stabilne i stare, one funkcionišu kao galaktičke vremenske kapsule, čuvajući zvezde iz najranijih faza formiranja galaksije.

Astronomi su nekad mislili da se sve zvezde u globularnom klasteru formiraju zajedno u otprilike isto vreme. Međutim, izučavanje starih globularnih klastera u našoj galaksiji otkrilo je više populacija zvezda različite starosti.

Da bismo koristili globularne klastere kao istorijske markere, moramo razumeti kako se formiraju i odakle te zvezde različitih starosti dolaze.

Ovaj program opservacije ispitivao je stare globularne klastere poput NGC 1786 u eksternim galaksijama radi utvrđivanja da li takođe sadrže multiple populacije zvezda. Ovo istraživanje nam može reći više ne samo o načinu nastanka Velikog Magelanovog oblaka, već i Mlečnog puta.

(Telegraf Nauka/Science Daily)

Video: Projekat o osnaživanju Romkinja iz Srbije uzor evropske naučne zajednice, osvojio Grand Prize

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>