„Ovo su pravi ledeni pirati“: Satelitski snimci Antarktika otkrili nešto potpuno neočekivano

Vreme čitanja: oko 2 min.

Glečer na Antarktiku krade led iz susednih tokova brzinom koja nikad ranije viđena. Istraživači su dosad verovali da ovaj proces „ledene piraterije“ traje stotinama ili čak hiljadama godina, ali najnoviji podaci satelita Sentinel 1 pokazuju da nije uvek tako i da ledeni pirati deluju mnogo brže nego što je iko pretpostavljao, saopštila je Evropska svemirska agencija (ESA).

Istraživanje, objavljeno u The Cryosphere, otkrilo je da glečer Istočni Kohler na Zapadnom Antarktiku krade led od suseda koji se sporije kreću.

Glečer Kohler, kao i glečeri Poup i Smit, spadaju među one koji se najbrže menjaju na Zapadnom Antarktiku, pri čemu se neki kreću i tanje brže od drugih. Ovi glečeri se nalaze uzvodno od ledničkih ploča Dotson i Kroson.

Led sa glečera Poup, Smit i Kohler uliva se u ledničke ploče Dotson i Kroson, koje plutaju na Amundsenovom moru. Brzina kojom led teče kopnom i na kraju se topi u moru ima uticaja na porast nivoa mora.

Grupa naučnika, predvođena Univerzitetom u Lidsu u Velikoj Britaniji, ispitala je slike visoke rezolucije sa satelita kao što je Sentinel 1, zajedno sa drugim satelitskim podacima koji obuhvataju period od 2005. do 2022. godine, kako bi razumela brzine osam ledenih tokova u regionu Poup-Smit-Kohler.

Izračunali su brzinu leda koristeći tehniku praćenja koja meri pomeranje vidljivih karakteristika, kao što su pukotine ili rascepi, na ili blizu površine leda. U studiji su takođe korišćeni podaci o stopama tanjenja leda sa misije CryoSat Evropske svemirske agencije. Na taj način su otkrili da se sedam tokova ubrzalo, jedan skoro udvostručivši svoju brzinu, ali, u oštroj suprotnosti, jedan se zapravo usporio.

Ispostavilo se da je najbrži glečer Istočni Kohler, dok je najsporiji Zapadni Kohler.

Međutim, razlika u brzini toka leda nije jedini intrigantan aspekt ovog ranjivog regiona, drugi je taj da su neki od glečera pravi ledeni pirati. Istraživački tim je takođe otkrio značajnu promenu u smeru toka, što dovodi do toga da brži tok Istočnog Kohlera brzo povlači led od svog sporijeg suseda.

- Ovo je zapravo čin „ledene piraterije“, gde se tok leda preusmerava sa jednog glečera na drugi, a ubrzavajući glečer u suštini krade led od svog sporijeg suseda. Zapanjujuće, zahvaljujući satelitskim podacima, možemo videti da se ovo dešava za manje od 18 godina, dok smo uvek mislili da je ovo izuzetno dug, spor proces – rekla je dr Heder Seli, istraživačica sa Univerziteta u Lidsu.

(Telegraf Nauka/ESA)