Glavni krivac za pakao u Kaliforniji dobro je poznat, to su KLIMATSKE PROMENE, jasni su naučnici
Glavni krivac za paklene požare koji su pogodili južnu Kaliforniju dobro je poznat – to su klimatske promene! One su stvorile uslove za ekstremne vremenske prilike, kao i dugotrajne suše, a jaki vetrovi samo su pojačali širenje razornog plamena, jasni su naučnici iz različitih američkih i svetskih institucija.
Koliko se klima na našoj planeti promenila zbog ljudskog delovanja možda najbolje pokazuje podatak da je upravo završena 2024. godina bila najtoplija u istoriji merenja i da je oborila rekord koji je držala 2023. Osim toga, svaka od poslednjih 10 godina je među najtoplijih 10 godina u istoriji.
- Prosečna temperatura u Kaliforniji povećala se za oko jedan stepen Celzijusa od 1980. godine, a samim tim se udvostručio i broj dana kada je vegetacija suva i osetljiva na požar. Na kraju imate složene posledice i vidite da su požari mnogo ekstremiji u različita doba godine, bilo u decembru ili januaru - rekao je Lindon Pronto, stručnjak za upravljanje požarima sa Evropskog instituta za šume, prenosi EuroNews.
Kako se svet zagreva, tako „mali, moćni i brzi“ požari razaraju delove američkog zapada, rekla je Dženifer Balč, ekspertkinja Univerziteta Kolorada. Ona je u oktobru u žurnalu Science objavila studiju u kojoj je pratila 60.000 požara od 2001. i otkrila da je frekvencija onih koji najbrže rastu udvostručena za to vreme i da oni izazivaju mnogo veće razaranje od sporih požara.
- Požari su postali sve gori. Glavni krivac koga sumnjičimo za to je zagrevanje planete koje stvara uslove da sve bude više zapaljivo – rekla je ona za Euronews.
Kimberli Simpson iz Škole za bionauke na Univerzitetu u Šefildu rekla je da klimatske promene menjaju karakteristične obrasce požara u ovom regionu.
- Produženi periodi sa neočekivano malo padavina, uz suve vetrove Santa Ane, stvorili su savršene uslove za katastrofu: suvu vegetaciju koja se pali u sekundi u suvom okruženju. Ovi razorni požari ne samo da se javljaju sa većim intenzitetom nego ranije, nego pogađaju Kaliforniju ranije nego što je bilo, pre sezone požara - objasnila je ona za Science Media Center.
- Letnji požari su obično veći, ali ne gore ni blizu tako brzo. Zimski požari su mnogo destruktivniji jer se sve dešava mnogo brže – rekao je Džon Kili iz Geoloških istraživanja SAD.
Veruje se da će šteta od požara dostići 57 milijardi dolara, ocenio je Džonatan Porter iz kompanije AccuWeather.
- Požari u Los Anđelesu su podsetnik kako ekstremno vreme povećava rizik od požara. Verovatno je da su jaki pljuskovi zbog El Ninja prošle godine podstakli rast vegetacije, koja se onda osušila zbog dugotrajne suše i, zajedno sa vetrom, to je stvorilo savršene uslove za širenje požara. Nažalost, blizina ovih požara urbanim centrima značajno povećava rizik po ljude i njihovu imovinu. Iako je još rano da se povežu požari sa klimatskim promenama, naša istraživanja su već pokazala da je globalno zagrevanje krivo za duge sušne periode i uslove koji podstiču širenje požara. Projektovano je da će broj požara skočiti za 14 odsto do 2030, 30 odsto do 2050. i 50 odsto do kraja veka – rekla je za Science Media Center dr Marija Lučija Fereira Barbosa, ekspertkinja za požare u Centru za ekologiju i hidrologiju Velike Britanije.
Profesor Univerziteta u Edinburgu specijalizovan za požare Rori Haden kaže da o inicijalnom uzroku požara još ne vredi spekulisati.
- Rapidno širenje je donekle neobično, ali ga vidimo sve češće. Izveštava se da je to zbog suvih vetrova Santa Ane. Prostorima se treba upravljati tako da budu u skladu sa promenama i povećanjem rizika od vatre koje pokreću klimatske promene. To je veliki izazov za vlade jer je sa time povezano i mnogo političkih pitanja – rekao je on za Science Media Center.
Pored stabala čaparala i eukaliptusa, gusto naseljeni urbani pejzaž Los Anđelesa takođe uključuje zapaljivi materijal sa visećim kablovima za napajanje, drvenim telefonskim stubovima i kućama izgrađenim od drveta u skladu sa pravilima za zemljotrese.
Najmanje 5 osoba poginulo je u požarima koji su zahvatili delove Los Anđelesa i susedni okrug Ventura, zbog čega je evakuisano više od 130.000 ljudi.
(Telegraf Nauka / EuroNews / Science Media Center)