Ovo se nije dogodilo od vremena Džefersona, Napoleona i Karađorđa: Pripreme za rekordnu najezdu cvrčaka
Leglo 19 i leglo 13 poslednji put su se probudili istovremeno 1803. godine
Milijarde biliona cvrčaka izaći će iz zemlje posle više od decenije podzemnog sna, najavio je Univerzitet Kolorada u Boulderu (CU Boulder). Prvi put od 1803. dve generacije cvrčaka – leglo 19 i leglo 13, probudiće se istovremeno u 15 američkih država jugoistoka i srednjeg zapada.
To znači da ovakva najezda cvrčaka nije viđena od vremena kad je Tomas Džeferson, kao predsednik SAD, od Napoleona Bonaparte, francuskog vođe, kupio Luizijanu i skoro udvostručio američku teritoriju. Poređenja radi, to se dešavalo godinu dana pre nego što je Karađorđe Petrović podigao Prvi srpski ustanak.
Dok se neki cvrči pojavljuju svakog leta, leglo 19 i leglo 13, spadaju u sedam postojećih vrsta takozvanih periodičnih cvrčaka, koji se pojavljuju na 13 ili 17 godina u Severnoj Americi.
Kada izađu na površinu, odrasli cvrči žive nekoliko nedelja. Imaju samo jedan cilj tokom svojih kratkih života – da se pare i razmnožavaju. Da bi privukli ženke, mužjaci stiskaju svoje mišiće i tako vibrira njihov abdomen, koji stvara „ljubavnu pesmu“ cvrčaka. Ženke poležu jaja u stabla drveća i na granem, a onda se čega više od decenije da ponovo izađu.
- Mnogo ljudi misli da je pred nama katastrofa kada pomisle na najezdu cvrčaka. Ali ovo je prirodna stvar koja se događa otkad pre početka istorije. Nema razloga da se ovoga plašimo – rekao je Semi Remzi, vanredni profesor entomologije Odeljenja za ekologiju i evoltivnu biologiju CU Boulder.
Kako navode, klimatske promene otežavaju predviđanje kad će tačno cvrčci da izađu na površinu, ali se to obično dešava krajem aprila i početkom maja na jugu, a krajem maja i početkom juna na severu.
Zbog najezde cvrčaka spominje se i gljivica koja ih pretvara u zombije – masospora. Ona dovodi do toga da kada cvrčci izađu na površinu i pokušaju da se pare, njima otpadaju genitalije. Međutim, i dalje nastavljaju pokušaje parenja jer je reč o polno prenosivim gljivicama koje ih na to teraju.
(Telegraf Nauka / CU Boulder)