„Đavolski“ ruski vulkan izbacuje lavu, pokazao satelitski snimak

Vreme čitanja: oko 1 min.

Ključevskaja sopka snimljen je iz satelita sa dva stuba lave koji podsećaju na rogove, zbog čega je ovaj ruski vulkan nazvan „đavolskim“, piše LiveScience.

Satelitsku fotografiju u lažnim bojama, koje naglašavaju lavu i dim, napravio je satelit Akva američke agencije NASA 2023. Snimljena je tokom posebno aktivne eruptivne faze između 22. juna i 31. decembra te godine.

Eruptivni stub dostigao je visinu od 12 kilometara i prostirao se na više od 1.600 kilometara preko Tihog okeana.

Najnovija eruptivna faza ove visoke planine počela je u aprilu 2025. i još uvek traje, iako je vulkanska aktivnost oslabila do maja.

Ključevskaja sopka je aktivni stratovulkan na ruskom poluostrvu Kamčatka, domu više od 300 vulkana. Vrh vulkana nalazi se na 4.754 metra nadmorske visine, što ga čini višim od bilo kog drugog vulkana u Evroaziji, navodi Globalni program za vulkanizam Instituta Smitsonijan.

Vulkan Ključevskaja sopka je jedan od najaktivnijih na poluostrvu Kamčatka. Doživeo je najmanje 18 različitih eruptivnih faza od početka 21. veka i eruptirao je više od 60 puta u poslednjih 100 godina, naveo je Globalnom programu za vulkanizam.

Poluostrvo Kamčatka je žarište za vulkane zbog svog položaja duž Vatrenog prstena — luka dugog otprilike 40.000 kilometara koji okružuje velike delove basena Tihog okeana, gde se tektonske ploče ukrštaju. Ovaj džinovski prsten, koji se takođe proteže ispod Indonezije, Japana i Tonge, sadrži oko dve trećine svetskih kopnenih vulkana i mesto je na kojem se dešava oko 90% svih zemljotresa.

(Telegraf Nauka/LiveScience)