„Nauku treba slaviti svakog dana“: Otvoren 17. Festival nauke

A. I.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto: TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ/ nr

Festival nauke otvoren je danas na Beogradskom sajmu na više od 8.000 kvadrata, sa centralnom temom „Evolucija ideja“, gde će trajati do 14. decembra.

Na svečanom otvaranju prisutnima su se obratili direktorka Festivala nauke Ana Petrović, državni sekretar u Ministarstvu nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Vukašin Grozdić, državni sekretar u Ministarstvu prosvete Jasmin Hodžić, ambasador Australije u Srbiji Daniel Emeri i ambasador Slovenije u Srbiji Damjan Bergant.

Petrovićeva je istakla da će posetioce za tri dana dočekati 800 naučnih komunikatora koji će sa posetiocima podeliti svoje znanje.

- Ovaj festival je nastao pre 17 godina iz ogromne ljubavi i entuzijazma. Nikada nismo imali ovoliki broj učesnika na festivalu - rekla je Petrović.

Posetioce hala 3 i 3a očekuje raznolik program za sve uzraste i naglasila zahvalnost studentima Beogradskog univerziteta na učešću.

Foto: TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ/ nr

- Njihove ideje su ideje koje će pokretati sutrašnjicu - smatra Petrovićeva.

Hodžić je rekao da je Ministarstvu prosvete čast da podrži festivale poput Festivala nauke, kao i da svet menja i pokreće ljudska radoznalost.

- Ovo je početak jedne sjajne priče koja će sigurno i u narednim decenijama da menja i oblikuje svet koji je takav kakav jeste - rekao je Hodžić.

Foto: TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ/ nr

Hodžić je, govoreći o nauci, citirao naučnika Karla Sagana i istakao da nauku treba slaviti svaki dan, ne samo tokom festivala.

- On je rekao da je nauka način razmišljanja, način postavljanja pitanja sa ciljem da se svet razume - objasnio je Hodžić.

Grozdić je istakao da Festival nauke pokazuje šta je budućnost i ono što će za 15 godina biti svakodnevica.

- Ne treba da se plašimo novih tehnologija. Bitno je da je poznajemo i da je razumemo - rekao je Grozdić naglasivši važnost konstantnog učenja.

Foto: TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ/ nr

On je zahvalio organizatorima na tome što su uspeli da zainteresuju mlade za nauku.

- Nije lako zainteresovati mlade za kompleksno, ali uspeli ste da im približite na način koji im je razumljiv i zanimljiv - rekao je Grozdić.

Emeri je rekao da festival pruža jedinstvenu priliku za posetioce da učestvuju u praktičnim eksperimentima i da vide uzbudljive demonstracije.

Foto: TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ/ nr

- Automatizacija i globalizacija menjaju način na koji razmišljamo o karijerama i kako ih definišemo. Kako se svet menja, moramo da razvijemo svoje veštine kako bismo se uklopili - rekao je on.

Emeri je istakao da će ovogodišnji posetioci biti u prilici da se upoznaju sa vodećim stručnjakom Stjuartom Kolhagenom i da je digitalna tehnologija ključni deo života čovečanstva.

- Sve zemlje će morati da drže korak sa tehnološkim promenama, kako bi unapredile svoj prosperitet - rekao je, između ostalog, Emeri.

Foto: TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ/ nr

Bergant je rekao da nauka nije samo skup činjenica i zakona, već i način razmišljanja.

- Nauka nas uči da postavljamo prava pitanja, i da pronađemo kreativna rešenja za izazove sa kojima se suočavamo, od zdravstva i tehnologije do ekologije i održivog razvoja - naveo je Bergant.

On je napomenuo da je Hiša eksperimenata sa kojom se Slovenija predstavlja na festivalu, poznata po svom inovativnom pristupu i da ima sposobnost da nauku učini zanimljivom i dostupnom svima.

- Verujem da će njihovi eksperimenti inspirisati sve nas da posmatramo svet oko sebe s novim očima i možda otkriti da se među nama kriju budući naučnici, istraživači i inovatori - rekao je ambasador.

Foto: TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ/ nr

Interaktivne postavke i uzbudljivi eksperimenti samo su deo 17. Festivala nauke koji posećuju najbolji naučnici iz Australije, Češke, Poljske, Estonije, Švedske, Bosne i Hercegovine i Slovenije.

Deo festivala su i programi Naučno-fantastična bine, Ekspertinejdžera, Zone ideja i inovacija, Zone interaktivnih postavki -Nauke bez prestanka, kao i Male zone za decu od 5 do 11 godina.

Festival nauke podržavaju Ministarstvo prosvete, Sekretarijat za obrazovanje i dečiju zaštitu grada Beograda, rektorat Univerziteta u Beogradu, kao i ambasade Poljske, Australije, Češke i Slovenije.

(Telegraf Nauka/Tanjug)