Hemijski duh iz boce, najstariji gas, Magnusov efekat... Festival nauke u Beogradu
Hemijski duh iz boce, gumeni medvedići u obliku raketnog goriva, najstariji gas, Magnusov efekat, RGB pod mikroskop... samo su deo eksperimenata koji se prezentuju na 17. Festivalu nauke od 12. do 14. decembra na Beogradskom sajmu, u okviru centralne teme "Evolucija ideja".
- Nakon kraće pauze festival se vraća u svom iskonskom obliku 12, 13. i 14. decembra - najavila je direktorka festivala Ana Petrović na konferenciji za novinare u Ustanovi kulture "Parobrod".
Petrović je dodala da je ovogodišnji festival "obeležio rekordan broj prijava".
- Bilo je veliko interesovanje potencijalnih učesnika. Ove godine ćemo moći da ugostimo tek svakog drugog prijavljenog - istakla je ona.
Petrović je naglasila da će ovogodišnji festival biti "najsadržajniji do sad", kao i da je veliki broj institucija prepoznao njegov značaj.
- Imamo mnogo zainteresovanih posetilaca, veću podršku partnera i to nas posebno raduje jer ulaganjem u promociju nauke, ulaže se u promociju mladih i bolju sutrašnjicu za sve nas - smatra Petrović.
Programski koordinator festivala Milan Popović ocenio je da mesto nauke nije "samo u laboratorijama".
- Nauka je pristup činjenicama, rezultatima. Svako može biti naučnik ako koristi sistematski pristup informacijama kojima raspolaže, i to će biti jedna od misija naših 750 naučnika, da vam pomognu da ovladate veštinom sistematičnog, objektivnog sagledavanja činjenica - rekao je Popović
Koordinatorka međunarodnog programa Jelena Andreja Radaković najavila je dolazak najboljih naučnika iz Australije, Češke, Poljske, Estonije, Švedske, BIH i Slovenije.
- Ova saradnja je ključna, jer doprinosi raznovrsnosti i bogatstvu programa, omogućavajući kako posetiocima, tako i srpskim naučnicima, da istraže nauku iz različitih delove sveta - rekla je Andreja Radaković najjavivši Naučno-fantastičnu binu.
Koordinatorka Ekspertinejdžera Ivona Ivošević objasnila je da je taj program "festival u festivalu" gde se predstavlja 120 tinejdžera iz 13 škola kroz 10 različitih postavki.
- Posebnu ulogu imaju nastavnici, koji sa velikim entuzijazmom ulažu dodatno vreme u vannastavne aktivnosti, podržavajući razvoj mladih talenata. Ekspertinejdžeri nisu samo učenici – oni su pokretači promene i primer kako obrazovanje može biti dinamično i inspirativno - smatra Ivošević.
Komercijalni direktor za Jugoistočnu Evropu, Tursku i Zajednicu nezavisnih država kompanije "Ball Corporation" Nenad Đurđević istakao je važnost reciklaže aluminijumskih limenki na festivalu.
- Projekat "Svaka limenka se računa" ima za cilj da edukuje posetioce o potencijalu koji reciklaža ima, kao i da ih inspirišemo i motivišemo da odgovorno postupaju prema prirodi - rekao je Đurđević.
Pored pomenutih programa, Festival nauke predstavlja i novu tematsku celinu "Zonu ideja i inovacija" - mesto gde se, kako je najavljeno, "u sadašnjem trenutku preispituje prošlost i promišlja budućnost". Tu su i "Zona interaktivnih postavki – Nauka bez prestanka" koja će predstaviti 41 program domaćih naučnih i obrazovnih institucija, ali i "Mala zona" posvećena deci od 5 do 11 godina. Festival nauke podržavaju Ministarstvo prosvete, Sekretarijat za obrazovanje i dečiju zaštitu grada Beograda, rektorat Univerziteta u Beogradu, kao i ambasade Poljske, Australije, Češke i Slovenije.
(Telegraf Nauka/Tanjug)
Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.