Estrogen i progesteron stimulišu telo da proizvodi opioide i zaustavljaju bol

D. M.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Pixabay

Naučnici su otkrili novi mehanizam koji deluje putem imunske ćelije i ukazuje na drugačiji način tretiranja hroničnog bola.

Ženski hormoni mogu da potisnu bol podstičući imunske ćelije u blizini kičmene moždine da proizvode opioide, kažu istraživači sa Kalifornijskog univerziteta u San Francisku. To zaustavlja signale bola pre nego što stignu do mozga.

Ovo otkriće bi moglo pomoći u razvoju novih tretmana za hronični bol. Takođe bi moglo objasniti zašto neki lekovi za otklanjanje bola bolje deluju kod žena nego kod muškaraca i zašto žene nakon menopauze doživljavaju više bola.

Studija otkriva potpuno novu ulogu T regulatornih imunskih ćelija (T-reg), poznatih po sposobnosti da redukuju zapaljenje.

„Činjenica da postoji polno zavisan uticaj na ove ćelije – pomoću estrogena i progesterona – i da uopšte nema veze sa bilo kojom imunskom funkcijom je vrlo neobična“, kažu autori.

Istraživači su posmatrali T-reg ćelije u zaštitnim slojevima oko mozga i kičmene moždine miševa. Naučnici su dosad mislili da ta tkiva, poznata kao meninge, služe samo za zaštitu centralnog nervnog sistema i eliminaciju otpadnih materijala. T-reg ćelije su tamo otkrivene tek nedavno.

„Pokazujemo da imunosistem koristi meninge kako bi komunicirao sa udaljenim neuronima koji detektuju osećaj na koži. To ranije nismo znali“, kažu istraživači.

Ta komunikacija počinje kad neuron, često u blizini kože, oseti nešto što bi moglo izazvati bol. Neuron zatim šalje signal kičmenoj moždini. Otkriveno je da meninge oko donjeg dela kičmene moždine sadrže veliki broj T-reg ćelija. Da bi saznali šta je njihova funkcija, istraživači su ćelije onesposobili pomoću toksina.

Efekat je bio zapanjujući: bez T-reg ćelija, ženski miševi su postali osetljiviji na bol, dok muški nisu. Ova polno specifična razlika sugerisala je da se ženski miševi više oslanjaju T-reg ćelije radi kontrolisanja bola.

Dalji eksperimenti su otkrili dotad neviđenju vezu između T-reg ćelija i ženskih hormona: estrogen i progesteron su podsticali ćelije da proizvode enkefalin, koji reguliše osećaj bola.

Istraživači se nadaju da će buduće istraživanje dati odgovor na pitanje kako tačno hormoni to rade. Međutim, čak i bez te spoznaje, znanje o ovoj polno zavisnoj putanji će verovatno dovesti do veoma potrebnih novih pristupa tretiranju bola.

Kratkoročno posmatrano, moglo bi pomoći lekarima da izaberu lekove koji će biti efikasniji, u zavisnosti od pola pacijenta. Neki tretmani za migrenu, na primer, efikasniji su kod žena. To bi moglo biti naročito korisno za žene posle menopauze, koje više ne proizvode estrogen i progesteron, a mnoge doživljavaju hronični bol.

Istraživači ispituju mogućnost inženjeringa T-reg ćelija u cilju konstantne proizvodnje enkefalina i kod muškaraca i kod žena.

„Ako bi to uspelo, moglo bi zaista promeniti živote skoro 20% Amerikanaca sa hroničnim bolom bez adekvatnog tretmana“, kažu istraživači.

(Telegraf Nauka/EurekAlert)