Smanjivanje mesnih prerađevina u ishrani ima ogromne zdravstvene koristi, tvrde istraživači
Ova vrsta hrane povezivana je sa dijabetesom, kardiovaskularnim bolestima, rakom debelog creva...
Smanjenje mesnih prerađevina u ishrani za samo jednu trećinu moglo bi da spreči pojavu čak 350.000 slučajeva dijabetesa u SAD u roku od 10 godina. To je pokazalo istraživanje naučnika sa Univerziteta u Edburgu i Univerziteta Severne Karoline.
Kada bi prosečan Amerikanac smanjio unos mesnih prerađevina za 30 odsto – što je oko 10 parčića slanine nedeljno – to bi smanjiho desetine hiljada slučajeva kardiovaskularnih bolesti i raka debelog creva, rekli su istraživači, a prenosi EurekAlert!
Iako je mnogo studija identifikovalo veze između velike količine mesnih prerađevina i hroničnih bolesti, malo njih je procenilo uticaj na višestruke zdravstvene probleme. Neka ranija istraživanja sugerisala su da i neprerađeno crveno meso ima uticaja na hronične bolesti, ali dokazi za to su još vrlo organičeni.
Istraživači su koristili podatke Centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) kako bi imali reprezentativni uzorak populacije SAD. Izvedena je mikrosimulacija u kojoj je procenjen uticaj smanjene količine mesnih prerađevina i crvenog mesa u ishrani, od 5 do 100 odsto. Praćeni su rizici od pojave dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti, raka debelog creva i rizik od smrti.
Prema procenama, smanjivanje mesnih prerađevina za 30 odsto dovelo je do 92.500 manje kardiovaskularnih bolesti, kao i 53.300 manje slučajeva raka debelog creva.
- Smanjena količina mesnih prerađevina preporučena je zbog smanjenja emisije gasova sa efektom staklene bašte. Naše istraživanje pokazuje da bi ove promene u ishrani imale i značajnu zdravstvenu korist, tako da je to korisno i za ljude i za planetu – rekao je Lidnzi Džeks, jedan od autora studije sa Univerzitetau Edinburgu.
(Telegraf Nauka / EurekAlert!)