Najveća 3D mapa svemira rešava najveću misteriju fizike

Vreme čitanja: oko 2 min.

Naučnici se nadaju da će instrument DESI da im omogući da otkriju tajnu tamne energije i širenja kosmosa

Deo mape koju je napravio DESI... Foto: Claire Lamman/DESI collaboration; custom colormap package by cmastro

Sa 5.000 malih robota na teleskopu na vrhu planine u Arizoni, istraživači sada mogu da gledaju 11 milijardi godina u prošlost. Svetlost dalekih zvezda stiže sada do Spektroskopskog instrumenta mračne energije (DESI) i omogućava naučnicima da mapiraju kosmos kakav je bio u mladosti i da prate njegov rast. Zahvaljujući ovom instrumentu naučnici su napravili najveću 3D mapu svemira i nadaju se da će im to pomoći da reše jednu od najvećih misterija fizike – tamnu energiju, nepoznatu energiju koja prožima svemir i ubrzava njegovo širenje.

Ovo je prvi put da su naučnici izmerili širenje ranog svemira sa preciznošću boljom od jednog procenta, štoje najbolji pogled na evoluciju kosmosa, navedeno je u saopštenju Nacionalne laboratorije Lorens Berkli.

- Veoma smo ponosni na podatke, koji su doveli do najboljih kosmoloških rezultata i prvi koji su proizvod nove generacije eksperimenata sa tamnom energijom. Do sada, ono što vidimo je osnovno poklapanje sa našim najboljim modelom svemira, ali vidimo i neke potencijalni interesantne razlike koje bi mogle da pokažu da tamna energija evoluira vremenom – rekao je Majkl Levi, direktor DESI i naučnik laboratorije Berkli, koja je menadžer projekta.

Trenutno vodeći model svemira poznat je kao Lambda CDM, jer podrazumeva i tamnu energiju (lambda) i hladnu tamnu materiju (CDM), koje zajedno oblikuju širenje kosmosa, ali na suprotan način. Materija i tamna materija usporavaju to širenje, dok ga tamna energija usporava, navodi se u saopštenju. Kada se podaci koje je prikupio DESI uporede sa drugim studijama, postoje neke razlike u odnosu na predviđanja modela Lambda CDM.

- Nijedan spektroskopski eksperiment nije imao ovoliko podataka, a mi nastavljamo da skupljamo podatke o milionima galaksija svakog meseca. Neverovatno je da smo samo sa podacima dobijenim prve godine, već mogli da izmerimo širenje našeg svemira na sedam različitih delova kosmičkog vremena, svako sa preciznošću od jednog do tri procenta – rekla je Natali Palank-Delabroel, naučnica laboratorije Berkli i portparol projekta.

Dr Sešadri Nadatur, učesnik u eksperimentu i istraživač sa Instituta kosmologije i gravitacije Univerziteta u Portsmutu, rekao je za Gardijan da se vide nagoveštaji da se tamna energija menja tokom vremena, što nije u skladu sa standardnim modelom.

- Ako je tamna energija konstantna, onda je budućnost svemira jednostavna: širiće se večno. Ali postoje nagoveštaji u novoj 3D mapi koji to dovode u pitanje. Sada je sve palo u vodu i moramo da preispitamo naše osnovno shvatanje fizike, shvatanje Velikog praska, naše shvatanje dugoročne prognoze svemira – rekao je za Gardijan prof. Karlos Frenk, učesnik u eksperimentu sa Univerziteta Daram.

(Telegraf Nauka / Berkeley Lab News / The Guardian)