Prva stanica su vode ispod leda Antarktika, sledeća okeani na satelitima Saturna i Jupitera

Vreme čitanja: oko 2 min.

Evropski naučnici razvijaju autonomne nano podmornice koje bi trebalo da ispituju morske dubine prvo na Zemlji, a zatim na Evropi i Enkeladu

Nano podmornica TRIPLE-nanoAUV 2... Foto: MARUM – Center for Marine Environmental Sciences, University of Bremen

Podmornice bi mogle biti sjajne u ispitivanju svemira, smatraju naučnici, zbog čega timovi evropskih naučnika razvijaju nano podmornice sposobne da tragaju za životom u okeanima udaljenih svetova, piše Space.com. Centar za pomorske nauke i životnu sredinu (MARUM) sa Univerziteta u Bremenu, u Nemačkoj, zajedno sa partnerima, razvija podmornicu nazvanu TRIPLE-nanoAUV 2 (TRIPLE je skraćenica za „tehnologiju za brzo probijanje leda i istraživanja ispod leda“, a AUV za „autonomno podvodno vozilo“).

Ova nano podmornica je veoma mala – dugačka je 50 centimetara, a široka svega 10 centimetara, pa zahvaljujući tome nekoliko ovakvih može biti smešteno u sondu za probijanje leda i nakon toga pušteno da istražuje po vodi.

- Naučnici već godinama veruju da postoje okeani ispod površinskog leda na Jupiterovom satelitu Evropi i Saturnovom satelitu Enkeladu. I u svemiru, prisustvo vode može da sugeriše mogućnost života, čak i ako se ona nalazi ispod sloja leda. Istraživanje delova mora duboko pod ledom izazove je i na Zemlji, a još više van naše planete. Kako da napredna tehnologija probije debeli sloj leda i kako da funkcioniše u tako ekstremnim uslovima? Kolaboracioni projekat TRIPLE-nanoAUV 2, kojim koordiniše MARUM, postoji upravo da bi se rešili ti problemi – navodi se u saopštenju MARUM-a.

Kako se navodi, projekat finansira nemačko ministarstvo za ekonomske poslove i klimatsku akciju, a prva stanica za ove autonomne nano podmornice biće duboka jezera sakrivena ispod leda Antarktika, gde bi trebalo da budu poslate 2026.

- Ovakve nano podmornice mogu da pomognu u boljem razumevanju morskih ekosistema. Novi autonomni sistem je jedinstven i trebalo bi da omogući ispitivanja okeana ispod leda Evrope i Enkelada. Minijaturizacija je prvi izazov u razvoju, s tim što sonda za probijanje leda diktira veličinu. Osim toga, sve komponente moraju biti sposobne da izdrže visok pritisak duboko pod vodom – rekao je lider projekta prof. Talf Bahmajer iz MARUM-a, navedeno je u saopštenju.

NASA trenutno priprema slanje orbitera do satelita Evropa, a lansiranje je planirano za oktobar sledeće godine. Ta misija bi trebalo da da više podataka o Jupiterovom mesecu kako bi se zatim spremile neke druge misije, među kojima i ova sa nano podmornicama.

(Telegraf Nauka/Space.com)