„Poslednji Neandertalci“: Nastavljaju se istraživanja u Pećini u Ždrilu

Vreme čitanja: oko 1 min.

Foto: Shutterstock/Gorodenkoff

Tim Odeljenja za arheologiju Univerziteta u Zadru ponovo istražuje Pećinu u Ždrilu, fokusirajući se na neolitske slojeve koji otkrivaju život praistorijskih zajednica.

Istraživanja su deo međunarodnog projekta „Poslednji Neandertalci“ („Last Neandertals“), koji proučava nestanak neandertalaca i pojavu Homo sapiensa.

Pećina u Ždrilu, smeštena je na impresivnoj lokaciji iznad Novigradskog Ždrila. Ovogodišnjim istraživanjima rukovode Mario Bodružić i Dario Vujević, a fokus je na neolitskim slojevima koji pokazuju kako su praistorijske zajednice koristile jedinstven položaj između mora i planine.

„Neandertalci u Mustiju“, Čarls R. Najt, 1920. Musti je važno arheološko nalazište u blizini sela Pezak-lu-Musti, Dordonja, Francuska. Foto: Wikimedia Commons/donglutsdinosaurs.com/FunkMonk

Prestižni projekat „Poslednji Neandertalci“, koji finansira Evropski istraživački savet (ERC Synergy Grant), vodi prof. Frančesko Berna sa Univerziteta u Sijeni, a u istraživanju učestvuju univerziteti iz Bolonje, Haife, Pize i Kelna, u saradnji sa timovima širom Evrope.

Paralelno s arheološkim radovima, tim sarađuje i s projektom BivalveSPEECH, kojim rukovodi dr sci. Melita Peharda sa Instituta za okeanografiju i ribarstvo. Ovaj projekat analizira školjke pronađene u pećinskim slojevima kako bi rekonstruisao klimatske uslove i sezonalnost boravka u pećini pre više od 7000 godina, pružajući dragocene uvide u život i okolinu tog doba.

Istraživanja će se nastaviti i na jesen, kada će se fokus prebaciti na paleolitske slojeve, a Pećina u Ždrilu nastavlja da otkriva skrivene priče hrvatskog podzemlja utisnute u kamen, pepeo i školjke, prenosi HRT.

(Telegraf Nauka)