Veliko blago iskopano na brdu Šomlo: Detektori za metal i LiDAR otkrili nakit i broševe stare 3.000 godina
Pravo blago – metalni predmeti stari više od 3.000 godina – otkriveni su na brdu Šomlo u zapadnoj Mađarskoj. Arheolozi su ove izuzetne predmete, raspoređene u šest različitih riznica, iskopavali pažljivo između 2023. i 2025.
Otkrića, detaljno opisana u žurnalu Antiquity, pokazuju da je brdo Šomlo bilo značajan centar tokom ključnog perioda prelaska iz bronzanog u gvozdeno doba, javio je Arkeonews.
Brdo Šomlo visoko je 431 metar i nalazi se u županiji Vesprem. Nastalo od ugašenog vulkana, danas je poznato po vinogradima. Još od 19. veka tu su pronalaženi arheološki ostaci, ali je tek sada tim arheologa predvođen Benceom Šošom iz Mađarskog narodnog muzeja sproveo je detaljne analize.
Ispostavilo se da je brdo izvanredno bogato ostacima iz kasnog bronzanog (1450-800. pre nove ere) i ranog gvozdenog (800-450. pre nove ere) doba.
U istraživanju oni su koristili svu raspoloživu tehnologiju - od poljskih ispitivanja, preko detektora za metal do dronova sa LiDAR-om. Rezultat je bio iskopavanje više od 900 metalnih predmeta uglavnom sa jugoistočnog platoa brda.
Čak pet od šesto otkrivenih riznica su iz kasnog gvozdenog doba, a jedna je iz ranog gvozdenog doba. Među predmetima su nakit, broševi, dekorativni diskovi korišćeni u vojsci, vrh koplja alpskog tipa...
Organizacija riznica ukazuje na to da su postojali sofisticirani sistemi rituala i simboličnog ponašanja, povezanih sa klasom elitnih ratnika.
Veruje se da je brdo Šomlo imalo centralno mesto u mreži naselja tokom kasnog bronzanog doba. Verovatno je, naglašavaju, bilo centar moći plemenske zajednice.
(Telegraf Nauka/Arkeonews)