Blago iz šume otkrilo nešto neverovatno

Vreme čitanja: oko 2 min.

Prstenje koje je deo riznice blaga iz Tetfordske šume... Foto: Archive PL / Alamy / Profimedia

Nakit iz riznice rimskog blaga otkrivene u Tetfordskoj šumi, u istočnoj Angliji, pre više od 4 decenije pokazuje da su stanovnici Tetforda bili pagani do 5. veka. To znači da je paganizam u ovim delovima Rimskog carstva, na samom obodu imperije, preživeo mnogo duže nego što se dosad verovalo, pokazala je studija objavljena u Journal of Roman Archaeology.

Blago iz Tetforda otkrila je osoba sa detektorom za metal koja je neovlašćeno ušla na gradilište još 1979. godine, piše Phys.org. Blago se sastoji od 81 predmeta, među kojima su 22 zlatna prstena, kao i drugi zlatni nakit, ali i 36 srebrnih kašiljka i cediljki.

Blago se čuva u Britanskom muzeju i tu je i izloženo, ali su naučnici sada ponovo pregledali nakit i druge predmete i otkrili dosad nepoznate stvari.

Blago i paganski običaji

Autorka istraživanja Elen Svift, profesorka na Univerzitetu u Kentu, navodi da postoji mnogo dokaza da je blago zakopano u šumi u 5. veku, a ne krajem 4. veka, kako se mislilo ranije.

- Kako su nađeni drugi dokazi na mestu pronalaska blaga, potvrđen je religijski kontekst ranije otkrivenih natpisa na kašikama u blagu. To znači da novo datiranje riznice iz Tetfordske šume sugeriše da su paganski običaji tu preživeli do 5. veka. Nalazište pokazuje da je vrednost ove riznice blaga velika i da je vlasnik imao veliki značaj i autoritet u toj oblasti – rekla je Sviftova.

Novu hronologiju potvrđuje detaljno poređenje više predmeta, i kašika i nakita, sa sličnim otkrićima iz kontinentalne Evrope, kao i predmetima iz drugih riznica blaga iz Britanije 5. veka.

Nakit stigao i sa Balkana

Studija objašnjava da je Britanija bila manje izolovana nego što se mislilo, jer su neki od predmeta originalno sa potpuno drugih delova Rimskog carstva.

Kako se navodi, neki od prstenova su iz severne Italije, a ogrlica sa konusnim perlama je sa Balkana. Veći deo nakita je pravljen u rimskom mediteranskom stilu, što ukazuje na razmenu među elitama.

(Telegraf Nauka/Phys.org)