Luksuzno kupatilo kraj sale za gozbe simbol je života elite: Neverovatno otkriće ispod vulkanskog pepela

Vreme čitanja: oko 2 min.

Nakon što je skoro 2.000 godina bilo sakriveno ispod vulkanskog pepela i stena, u rimskom gradu Pompeji otkriveno je neverovatno privatno kupatilo, možda i najveće pronađeno do sada. Ovo je otkriće kakvo se dešava jednom u 100 godina.

- Ogroman termalni kompleks u privatnom domu, povezan sa salom za gozbe, otkriven je tokom iskopavanja u insuli 10 Regije IX Pompeje. Kompleks je jedno od najvećih i najpažljivije građenih kupatila u Pompeji. Direktna veza kupatila sa velikom salom za okupljanje, takozvanom crnom dvoranom, koja nam je poznata već nekoliko meseci, pokazuje kako su rimski domovi bili prostor za proslavu i bankete, a u tadašnjem društvu nije sve bilo ograničeno na ono što bismo danas nazvali privatim – saopštio je Arheološki park Pompeja.

Kupatilo ima tri dela, vrelu, toplu i hladnu sobu, kao i sobu za presvlačenje, a u njemu je bilo prostora za oko 30 ljudi, sudeći po klupama u poslednjem delu. Hladna soba je veoma impresivna, navode, jer se sastoji od peristila, ulaza sa stubovima dugog i širokog 10 metara, sa velikim bazenom u centru.

Odluka da kompleks bude kraj sale za gozbe uklapa se sa opisima iz „Satirikona“, gde se pre gozbe gosti kupaju.

Cela vila zauzima južni deo insule 10 i mora da je pripadala nekoj važnoj osobi. Zidovi su ukrašeni i stilovi imaju važnu istoriju. Vlasnik vile je najverovatnije bio deo elite u gradu, bar tokom poslednje decenije njegovog postojanja, pre nego što ga je uništila erupcija 79. godine.

- Sve je bilo u funkciji organizovanja spektakla, u čijem centru je bio sam vlasnik. Slike iz trećeg stila sa prikazima Trojanskog rata, atlete u peristilu, sve je bilo namenjeno da se stvori atmosfera Grčke, to jest atmosfera kulture, erudicije i dokonosti. Kao što je crni hol trebalo da „transportuje“ goste u grčku palatu, peristil sa velikim bazenom u centru i dodano termalno kupatilo imali su funkciju stvaranja utiska grčkog gimnazijuma, što su naglašavale slike atleta. Publika bi tako aplaudirala sa oduševljenjem domaćinu nakon večeri u njegovom gimnazijumu i dugo pričala o tome – rekao je u saopštenju Gabrijel Zaktrigel, direktor Arheološkog parka u Pompeji.

Dr Sofi Hej, arheološkinja u Pompeji, opisala je za BBC ovaj kompleks kao otkriće kakvo se dešava jednom u 100 godina.

- Najmoćnija stvar u ovim iskopavanjima je neverovatan kontrast života robova i života veoma, veoma bogatih. Ovde to vidimo. Za razliku od luksuza kupatila, tu je mala i pregrejana soba za grejanje u kojoj su robovi morali da održavaju vatru po ceo dan. Zid je granica između svetova – rekla je ona.

(Telegraf Nauka/Pompeiisites.org/BBC)