Svedok potrage za legendarnih 7 gradova Cibole: Pronađen najstariji top Severne Amerike

T. B.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Primer starih topova... Foto: Eric Vandeville / akg-images / Profimedia

Arheolozi su 2020. godine, u blizini mesta Nogales u Arizoni, otkrili bronzani top, a najnovija istraživanja pokazala su da je to najstarije vatreno oružje pronađeno u kontinentalnom delu Sjedinjenih Američkih Država. Ovo oružje, staro oko 480 godina, vezuje se za ekspediciju španskog istraživača Vaskesa de Koronada, vođenu u potrazi za mitskih sedam gradova Cibole, piše Popular mechanics.

Ovo otkriće, predstavljeno u International Journal of Historical Archaeology, osvetljava deo španske kolonijalne prošlosti i pruža vredan uvid u tehniku ratovanja i istraživanja tog doba.

Bronzani top, poznat kao „zidni top“, pronađen je na podu nekadašnje španske građevine od nepečene cigle u napuštenom naselju San Heronimo III. Radiokarbonskim datiranjem potvrđeno je da top datira iz perioda između 1539. i 1542. godine, što se poklapa sa Koronadovom ekspedicijom.

Nema tragova baruta u cevi

- Ovaj zidni top je prvo vatreno oružje za koje je poznato da je povezano sa ekspedicijom Koronada i ujedno najstarije vatreno oružje ikada pronađeno u kontinentalnom delu SAD-a - naveli su istraživači.

Top je impozantnih dimenzija, dužine 107 cm i težine 18 kilograma, a za njegovo rukovanje bile su potrebne najmanje dve osobe. Međutim, ono što je zanimljivo jeste činjenica da nema tragova baruta u cevi, što ukazuje da top nikada nije bio korišćen. Pored topa nisu pronađeni ni meci, ali su u okolini otkriveni ostaci mačeva, noževa, ribarskih udica, keramike i drugih predmeta. Deni Sejmur, vođa tima, opisala je trenutak otkrića kao jedinstven.

Zidni top, ili pojačana mušketa, često se koristio na zidovima utvrđenja ili brodskim ogradama. Iako nije klasičan top kakav zamišljamo, naziv duguje glatkoj unutrašnjosti cevi, što je karakteristika topova. Pretpostavlja se da je izrađen početkom 1500-ih godina u Meksiku ili na Karibima, a zatim donet na američki jugozapad tokom španske kolonizacije.

Koronadova ekspedicija, koju je predvodio španski konkvistador Fransisko Vaskes de Koronado, bila je vođena željom za pronalaskom Sedam gradova Cibole – mitskih gradova zlata. Iako su se priče o gradovima pokazale kao mit, Koronadovi ljudi postali su prvi Evropljani koji su ugledali Veliki kanjon.

Top pronađen 2020. godine nije jedini, Sejmur je kasnije otkrila i drugi sličan top.

- Ovaj top je zaista fascinantan, ali svaki artefakt koji pronađemo ima potencijal da ispriča zanimljiv deo priče - izjavila je.

Potraga za 7 gradova Cibole

Njena istraživanja otkrila su da je lokacija San Heronimo III bila ključna tačka španskog prisustva u regionu. Pronađeni predmeti, uključujući keramiku i ribarske udice, ukazuju na svakodnevni život istraživača i njihov pokušaj da prežive u nepoznatoj teritoriji.

Ekspedicija je trajala od 1539. do 1542. godine i obuhvatala je veliki deo jugozapadnih SAD-a, uključujući današnje Arizonu, Novi Meksiko, Teksas i Kansas.

Sedam gradova Cibole, koji su inspirisali ekspediciju, bili su deo legendi koje su širili drugi konkvistadori. Gradovi su opisivani kao prekriveni zlatom, ali su se ispostavili kao obična domorodačka sela. Iako nije pronašao zlato, Koronadova ekspedicija ostavila je značajan uticaj na mapiranje i istraživanje Severne Amerike.

Otkriće najstarijeg vatrenog oružja u Americi ne predstavlja samo tehničko čudo svog vremena, već i most ka razumevanju prošlih epoha, kolonijalnih težnji i susreta kultura.

- Artefakti poput ovog mogu povezati ljude sa prošlošću, sa istorijom, i zaista podstaći njihovu maštu – izjavila je Sejmur.

(Telegraf Nauka / Popular mechanics)