„Rusija zaostaje za SAD, ali radimo na tome da preteknemo Amerikance“: Sergej Dončenko o lunarnoj stanici

A. I.
A. I.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Pre izgradnje bilo kakve stanice za boravak ljudi na Mesecu nužno je testirati sve neophodne tehnologije, rekao je Sergej Dončenko, zvaničnik ruskog Istraživačkog instituta za fizička, tehnička i radiotehnička merenja.

On je za agenciju Ria Novosti rekao da bi cena bila prevelika ako bi se napravio koordinatni sistem sa velikim greškama, jer jednostavno ne biste znali kako da se krećete i prebacujete teret.

- Zbog toga, mislim da će se ovaj zadatak rešavati u nekoliko faza. Najpre će se napraviti orbitalna stanica na kojoj će moći da se sačini koordinatni sistem i vremenski okvir, a tek onda stanica na površini Meseca - rekao je Dončenko.

On je objasnio da ako bi na Mesecu postojala stalna stanica, svemirski brodovi za njeno snabdevanje morali bi da sleću na toj lokaciji, što bi bilo nemoguće bez koordinatnog sistema.

Prema rečima Dončenka, Rusija neznatno zaostaje za SAD u istraživanjima u toj oblasti, ali ruski naučnici rade na tome da stignu i preteknu Amerikance, kao i da istovremeno razviju nešto novo što će biti bolje.

Kako je naveo, institut sarađuje sa jednim od instituta Roskosmosa na razvoju uređaja za visoko precizna merenja rastojanja do Meseca pomoću kojeg će moći da se napravi koordinatni sistem.

Tokom svemirske trke šezdesetih godina Sovjetski Savez prvi je spustio letelicu na Mesec 3. februara 1966, ali je kasnije izgubio u ovom nadmetanju– američka misija Apolo 11 je 20. jula 1969. osvojila Zemljin satelit. Uzbuđenje lunarnim ekspedicijama brzo je splaslo, pa su sve misije i SSSR i SAD prekinute tokom sedamdesetih.

U 21. veku novo lunarno osvajanje započela je Kina – sonda Čange 3 se 2013. spustila na Mesec, a sledile su druge misije, od koji je najuspešnija Čange 6, koje je prva na Zemlju donela uzorke sa dalje strane satelita. U istoriju je ušla i indijska sonda Čandrajan-3, koja se u avgustu 2023. spustila u oblast lunarnog južnog pola, a u januaru 2024. usledilo je i uspešno sletanje japanske sonde SLIM.

Dok je Amerika uspela da se vrati na Mesec – sonda Odisej sletela je na ovaj satelit februara prošle godine, ruski pokušaj spuštanja sonde Luna-25 završen je potpunim debaklom. I SAD i Kina su najavile ljudske lunarne ekspedicije do kraja ove decenije.

(Telegraf Nauka/Tanjug)

Video: Euklidove slike svemira

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>