Ovde supersonični vetrovi šibaju brzinom od 33.000 kilometara na sat: Šokantno otkriće astronoma ESO

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Astronomi su otkrili ekstremno snažne vetrove koji šibaju ekvatorom džinovske egzoplanete WASP-127b. Ovi vetrovi dostižu brzinu od neverovatne 33.000 kilometara na sat, što ih čini najbržim vetrovima izmerenim na bilo kojoj planeti.

Astronomi su do otkrića došli zahvaljujući Veoma velikom teleskopu (VLT) Južne evropske opservatorije (ESO), saopštila je ESO.

Tornada, cikloni i uragani prave pustoš na Zemlji, ali su naučnici sada otkrili vetrove na potpuno drugačijoj skali, daleko izvan Sunčevog sistema. Gasni džin WASP-127b, otkriven 2016, udaljen je 500 svetlosnih godina od Zemlje. Ova planeta je nešto veća od Jupitera, ali ima samo delić njegove mase, što je čini „pufnastom“. Međunarodni tim astronoma sada je napravio neočekivano otkriće – na ovoj planeti besne supersonični vetrovi.

- Deo atmosfere ove planete kreće se ka nama velikom brzinom, dok se drugi deo udaljava od nas istom brzinom. Ovaj signal nam pokazuje da postoji veoma brz, supersoničan, mlazni vetar oko ekvatora planete – rekla je u saopštenju Lisa Nortman, naučnica sa Univerziteta u Getingenu i glavna autorka studije.

Sa 9 kilometara u sekundi (što je blizu neverovatnih 33.000 km/h), navodi ESO, mlazni vetrovi se kreću skoro šest puta brže od brzine kojom se planeta okreće.

- Ovo je nešto što ranije nismo videli – rekla je Nortmanova.

To je najbrži vetar ikada izmeren. Poređenja radi, najbrži vetar izmeren u Sunčevom sistemu pronađen je na Neptunu i kreće se brzinom od „samo“ 0,5 km u sekundi (1.800 km/h).

Tim, čije je istraživanje danas objavljeno u Astronomy & Astrophysics, mapirao je vreme i sastav WASP-127b koristeći instrument CRIRES+ na ESO-ovom VLT-u. Merenjem kako svetlost zvezde domaćina putuje kroz gornju atmosferu planete, uspeli su da prate njen sastav. Njihovi rezultati potvrđuju prisustvo molekula vodene pare i ugljen-monoksida u atmosferi planete. Ali kada je tim pratio brzinu ovog materijala u atmosferi, primetili su - na svoje veliko iznenađenje - dvostruki vrh, što ukazuje da se jedna strana atmosfere kreće prema nama, a druga od nas velikom brzinom. Istraživači zaključuju da bi snažni mlazni vetrovi oko ekvatora objasnili ovaj neočekivani rezultat.

Dalje gradeći svoju mapu vremena, tim je takođe otkrio da su polovi hladniji od ostatka planete. Postoji i mala razlika u temperaturi između jutarnje i večernje strane WASP-127b.

- Ovo pokazuje da planeta ima složene vremenske obrasce baš kao Zemlja i druge planete našeg sistema – dodao je Fei Jan, koautor studije i profesor na Univerzitetu nauke i tehnologije Kine.

(Telegraf Nauka/ESO)

Video: Euklidove slike svemira

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>