• 0
 ≫ 

Vreme čitanja: oko 1 min.

Ovo je neverovatno: Kometa juri ka Zemlji, poslednji put kad je prošla neandertalci su još bili živi i zdravi

 ≫ 

Vreme čitanja: oko 1 min.

Veruje se da C/2023 A3 obilazi oko Sunca punih 80.000 godina

  • 0
Kometa C/2023 A3 (Cučinšan-Atlas) Kometa C/2023 A3 (Cučinšan-Atlas) biće najsjajnija oko 9. oktobra... Foto: Lorenzo Di Cola/NurPhoto/Shutter / Shutterstock Editorial / Profimedia

Ko god da je mislio da se Halejeva kometa pojavljuje na nebu veoma retko – na oko 76 godina - šokiraće se vešću da se Zemlji upravo približava kometa poslednji put viđena toliko davno da su tada još neandertalci naseljavali Evroaziju. Kometa C/2023 A3 (Cučinšan-Atlas) pravi krug oko Sunca neverovatnih 80.000 godina.

Ovo nebesko telo, otkriveno prošle godine, ima veoma izduženu putanju, piše Gardijan.

Dr Gregori Braun, stariji astronom u Kraljevskoj opservatoriji Grinič, za britanski list je rekao da se veruje kako ova kometa stiže iz Ortovog oblaka, na spoljnoj granici solarnog sistema.

- Ovo je ogroman, ugrubo rečeno sferični region oko Sunca, u kome se nalaze ledeni ostaci formiranja našeg Sunčevog sistema – naveo je on.

Kometa je sada stigla do našeg dela sistema. Suncu se približila najviše krajem prošlog meseca, a očekuje se da će najbliža Zemlji biti 13. oktobra.

- Stvar je da što su komete bliže nama, Zemlji, svetlije su, ali istovremeno i što su bliže Suncu, svetlije su. Zato ne znači da će kometa biti najsjajnija kada nam bude najbliža, već možda oko 9. oktobra – rekao je dr Braun.

Neandertalac Moderna predstava neandertalskog lovca u Galsko-rimskom muzeju u Belgiji... Foto: Arterra Picture Library / Alamy / Alamy / Profimedia

U tom trenutku kometa će biti direktno između Zemlje i Sunca, pa je najbolje gledati je nekoliko dana ranije ili kasnije.

- Komete vidljive golim okom veoma su retke, a ova ima potencijal da bude najsjajnija na nebu u poslednjih nekoliko decenija – objasnio je astronom.

On dodaje da je najbolje tražiti je na istoku, rano ujutru, malo pre svitanja, a ka sazvežđu Sekstant, ali do 13. oktobra. Posle toga će promeniti stranu i lakše će se nalaziti uveče, odmah nakon zalaska, na zapadu ka sazvežđu Volar.

(Telegraf Nauka / The Guardian)

Video: Prirodnjački muzej dobija svoju zgradu posle 130 godina

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>