
Udarila je u površinu Meseca i prestala da postoji! Neuspešno sletanje ruske sonde Luna-25
Prema nepotvrđenim podacima automatska stanica Luna-25 uništena je kada je udarila u površinu Meseca, saopštila je ruska svemirska agencija Roskosmos, a preneo je Tass. Agencija je saopštila da je 19. avgusta lunarna sonda trebalo da uključi motore kako bi krenula da se spušta na Mesec.
- Oko 14.57 veza sa automatskom lunarnom sondom Luna-25 je izgubljena – saopštio je Roskosmos.
Ruska agencija javila je da je pokušano uspostavljanje komunikacije 19. i 20. avgusta, ali da to nije dalo nikakvih rezultata.
- Preliminarne analize pokazuju da je došlo do devijacije između stvarnih i proračunatih parametara manevra koji je doveo do toga da Luna-25 uđe u neželjenu orbitu i ona je prestala da postoji nakon sudara sa površinom Meseca – navedeno je u saopštenju Roskosmosa, naveo je Tass.
Agencija je dodala da je oformljena komisija koja istražuje razlog nesreće.
Raketa Sojuz-2.1b sa automatskom stanicom Luna-25 poletela je sa kosmodroma Vostočni 11. avgusta. Ušla je u orbitu Meseca 16. avgusta, a 21. je trebalo da se spusti na lunarnu površinu i to u blizini južnog pola.
Ruska Federacija nije od raspada Sovjetskog Saveza slala istraživačke letelice na Mesec, ali to je nekad činio SSSR. Letelica Luna-24 poslednja je sovjetska letelica koja se spustila na Mesec i to 18. avgusta 1976, pre 47 godina.
Roskosmos je 19. avgusta objavio prve fotografije Meseca koje je napravila sonda Luna-25.
- Tokom misije, naučna oprema, razvijena u Svemirskom istraživačkom institutu Ruske akademije nauka, uključena je nekoliko puta. Uređaj PmL ili lunarni monitor prašine, osmišljen da registruje čestice koje levitiraju blizu lunarne površine i utvrde parametre plazme, registrovale su udar meteorida koji je najverovatnije pripadao meteorskoj kiši Perseidi – navedeno je u tadašnjem saopštenju Roskosmosa.
I Indija pokušava da spusti istraživačku stanicu Čandrajan-3 na Mesec, u istu oblast gde je to pokušala i Rusija – južni pol. Indijska sonda se nalazi u lunarnoj orbiti i planirano je da sleti na površinu Meseca 23. avgusta. Prethodni indijski pokušaj bio je neuspešan.
(Telegraf Nauka/Tass)
Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Boža zemunac
AJDE ŠTO SU AMERI BLESAVE BUDALE. ALI ZAŠTO VI RUSI.
Podelite komentar