
Preživljavanje zavisi i od odnosa očeva i ćerki, pokazalo istraživanje
Ne računajući našu, ljudsku vrstu, kod veoma malo vrsta sisara su očevi uopšte uključeni u brigu o mladuncima. Ali kada ta briga postoji, ona je veoma korisna za podmladak vrste. Tako veza između očeva pavijana i njihovih ćerki povećava šanse za preživljavanje tih ženki kasnije u životu, pokazalo je novo istraživanje Univerziteta Notr Dam.
Objavljena u Proceedings of the Royal Society B, studija je procenjivala uticaj očeva pavijana koji odluče da borave u istoj grupi ili da komuniciraju sa svojim ćerkama, iako majke pavijana pružaju svu neophodnu negu. Do sada su posledice očinskih odnosa sa potomstvom u ranom životu bile uglavnom nepoznate, saopštio je Univerzitet Notr Dam.
- Mužjaci pavijana obično dostižu svoj vrhunac reproduktivnog uspeha u mlađem odraslom dobu. Ali kada dobiju nekoliko mladunaca i njihova kondicija opadne, oni prelaze u takozvani „tata mod“, pa se ne sele i ne trude se mnogo da se pare. Tada imaju vremena da ulažu u svoje mladunce i da provode vreme sa njima - rekla je u saopštenju Elizabet Arči, profesorka bioloških nauka na Notr Damu i dopisni autor studije.
Posmatrajući 216 ženki pavijana i njihove očeve u ekosistemu Amboseli u istočnoj Africi, istraživači su otkrili da je oko trećina ćerki živela u istoj društvenoj grupi kao i njihovi očevi tri ili više godina. Očevi preostale dve trećine su ili napustili grupu ili su uginuli tokom prve tri godine života svojih ćerki.
Istraživači su takođe procenjivali navike timarenja mladih ženki sa njihovim očevima i drugim odraslim mužjacima, što govori o potencijalnoj snazi odnosa između oca i ćerke. Arčijeva navodi da se timarenje, koje služi i za higijenu i za društveno povezivanje, može smatrati „ekvivalentom ljudskog razgovora uz šoljicu kafe“.
Studija je pokazala da su ćerke koje su imale snažan odnos sa svojim očevima, koje su živele sa njima tri ili više godina, u divljini živele od dve do četiri godine duže od ženki koje su imale slabe odnose sa očevima.
- Rani život ima snažan uticaj na životni vek, tako da ova studija sugeriše da prisustvo oca omogućava ženkama koje su iskusile druge oblike nedaća da to nadoknade. Kod mnogih sisara, očevi imaju reputaciju da ne doprinose mnogo brizi, ali sada znamo da čak i ovi naizgled mali doprinosi koje mužjaci daju i dalje imaju zaista važne posledice, barem kod pavijana – rekla je Arčijeva.
Osim toga, očevi i ćerke koji su duže živeli zajedno imali su snažnije odnose zasnovane na timarenju.
- Čini se da mužjaci na neki način proširuju društvenu mrežu mladunčeta. Oni mogu stvoriti neku vrstu sigurne zone za svoje ćerke – rekla je Arčijeva.
(Telegraf Nauka/Notre Dam News)
Video: Prirodnjački muzej dobija svoju zgradu posle 130 godina
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.